Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka vytrvalostního koně

Autor: Petra Datum: 20.02.2013 19:52

Dobrý den,

chtěla bych poradit s krmnou dávkou pro mého 6 letého araba, startujicím ve vytrvalostním sportu. Popřípadě poradit s otázkou ohledně krmných doplňků přímo v průběhu závodu.

Koník má trénink 5-6 dní v týdnu, z toho 3-4x  trénink v terénu a 2x  jízdárenská práce na podsazení, ohýbání a uvolnění koně, skoková gymnastika, popřípadě lonž.  a nyní je připravován do soutěží o délce 80 km.

Dosavadní krmná dávka je denně 3l mačkaného ovsa, 100g minerální doplněk SANO pferdegold, seno 5-7 kg, senáž cca do 2kg, 30 g pivopvarských kvasnic, preventivně v období treninku dostava 7g MSM a to 5 dní v týdnu a v době přelínávání lněné semínko.

Koník je doma v klidu ale zavody jsou pro nej stresova situace a vzdy dostane uz den predem prujem, od nervu nechce pit ani zrat. V prubehu zavodu je v pohode. Doporučujete podávat ruzné přípravky v podobě past během závodu?

Děkuji za odpověď

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za podrobný popis současné krmné dávky a práce.

Oves snáší dobře? Není příliš veselý a občas lekavější?

Doporučl bych i vzhledem k plemeni vyměnit oves za ječmen s nižší dávkou 2,5 kg denně.
Minerální doplněk je slabý k zátěži kterou váš kůň má, doporučil bych vám HORSAL TurfPower. Má vyšší koncentraci účinných látek a také vybrané mikroprvky v organické vazbě.

Pro snížení stresu před závody je dobré podávat elektrolyt  (HORSAL ELEKTROLYTE) preventivně, 2-3 dny před závody 100 g denně do krmiva.

Nejsem příznivcem "speciálních doplňků", nemají s výživou nic společného, je to takový malý dopink i když není zakázaný.

 

22.02.2013 16:05

Petra Hladíková

krmná dávka je rozdělena do 2 dávek, seno a senáž cca do 4

20.02.2013 19:54
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní