Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení QH

Autor: Nikol Datum: 20.02.2013 20:20

 Dobrý den,

prosím o radu s krmnou dávkou. Vlastním sportovní klisnu Quarter Horse, letos 6 letou, závodně reining. Nyní má pod sebou 8 měsíční hříbě - nechávám odstavit přirozeně. Režim 24/7 ve společnosti dalších koní, pracuje cca 4 - 5 x týdně - drezůra, kondiční trénink. KLisna je pravidelně odčervována. Je nasvalená, ale potřebovala by ještě přibrat, bohužel se mi to ničím nevede, zkoušela jsem snad všechno - granule Schaumann, Energys, Mühldorf, rýžové otruby, vařenou rýži, oleje atd.. Nic se nevede. Kobylka není hubená, ale pár kilo jí prostě chybí..Navíc je dosti vybíravá v krmení, takže jediné, co jsem nezkusila byly kvasnice - obávám se, že by to nežrala vůbec. Kobylka nebyla nikdy "žravá", jádro uzobává klidně celou noc - zkoušela jsem i hodně malé dávky kvůli pocitu vyžrání, ale ani to nepomohlo k " sežrání " najednou. Nyní její krmná dávka na den již rok sestává z:  ječmene 4 litry ( 3 kg ), sladového květu 2 l ( 1 kg ), drcené kukuřičné zrno 1,3 kg,  vojtěškových granulí  1,4 kg. Minerálie ve formě minerálního lizu se selenem.  Seno ad libitum. Prosím o úpravu krmné dávky. Moc děkuji Nikol

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jako první opatření bych definitivně odstavil hříbě. Stále klisně odebírá část živin a v tomto věku už je to zbytečné.

Jaké doplňkové krmivo SCHAUMANN jste krmila? 

Celkově je dávka jadrných velmi vysoká, na klisnu tohoto plemene (předpokládám, že není o polovinu větší než standard) cca 2 x. I to může být důvod, proč se vám zdá, že klisna nežere. Vezme si zprvu jen tolik co potřebuje a pak už se v tom jen nimrá.
Odhadl bych dení dávku tak na 1 kg ječmene + 0,25 kg sladového květu + 1 kg kukuřice. Vojtěšku nekrmit.
Liz s selenem je jako doplněk minerálií k ničemu. Je to z 95 % samotná sůl a k tomu maličko selenu. Mohu vám doporučit HORSAL LECKSCHALE - to je kompletní vitamínovo minerální liz, který obsahuje všechny potřebné účinné látky pro vaši klisnu. Navíc si ho může dávkovat sama podle aktuální potřeby - podle režimu sportovní zátěž, klid. je to ideální k volnému ustíjení s režimem 24/7.

Jsem přesvědčen, že pokud hříbě odstavíte a upravíte dávku jádra vaše klisna se postupně dostane do ideální kondice, kterou si udrží.

22.02.2013 16:16

Nikol M.

 Moc děkuji za odpověď :o) Krmnou dávku jsem upravila dle Vás a navíc mi dnes dorazil Horsal Exklusive, který jsem krmila v březosti a kobylka vypadala zcela jinak. Tak se snad zadaří. Ještě jednou moc děkuji za Váš čas. Nikol

25.02.2013 17:47
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní