Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Správna výživa mladých koní

Autor: Soňa Datum: 23.02.2013 19:14

 Dobrý den, vlastním dva koně plemene Appaloosa, hřebeček je roční a klisnička je dvouletá, hřebeček je pastevním ustájení a kobylka v boxovém, ani jeden nevypadá, že by strádali, ale jak se tu již jednou psali, nedokáží sami říct, že jim něco chybí... Krmím je vojtěškovýma granule, anergys standard a ovsem, protože jsem se bála, že takto mladí koně mají zcela jinou potřebu vitamínu koupila jsem jim vitamíny HORSAL JUNGpower - 5 kg, bohužel ale zjišťuji, že některé kombinace krmiv jsou, mírně řečeno, nešťastné, proto bych se ráda zeptala co by byl nejvhodnějším doplňkem ke zmiňovaným vitamínům, tak aby měli vše co potřebují pro zravý vývoj? K senu a vodě je neomezený přístup, čistou bílou sůl mají v boxe nebo v přístřešku. Přikládám jedno foto asi z prosince.

Předem velice děkuji za odpověď!

P

Diskuze v rámci dotazu

Soňa Slováková

Dobrý den,

velice děkuji za odpověď.

Hřebeček dostává cca 1,5 litru granulí a nyní už ječmene (půl na půl) k tomu vitamíny a klisnička dokrmuje vojtěšku namixovanou s granulema asi tak 2 litry denně, plus vitamíny a pak také přejdeme na granule s ječmenem. Přes zimu jsem jim k tomu jako bonus přidávala spařený sladový květ, ale prý se dohromady s ovsem podávat nemá...takže jsem skrmila jen jeden pytel.

Bohužel granule Horsal W3 jsou pro mě špatně dostupné, narozdíl od dříve zmíněných granulí...

Mohla bych mít ještě dva dotazy, proč by oves neměl být vhodný pro americký plemena koní a proč nejste příznivcem vojtěškových úsušků?

Předem velice dekuji za odpověď!

S pozdravem Slováková

 

27.02.2013 11:11

Soňa Slováková

23.02.2013 19:14

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Oba koníci (hřebec i klisnička) vypadají podle fotky zhruba podle svého věku přiměřeně.

Velmi dobře jste doplnila speciální vitamínovo-minerální doplněk specielně pro odchov hříbat.

Můžete mi napsat jaké množství nyní jednotlivých krmiv koním dáváte?
Nejsem zrovna velkým příznivcem vojtěškových úsušků a také vzhledem k jejich plemeni bych spíše viděl jako lepší variantu místo ovsa použít ječmen.

Navrhl bych tuto variantu denní dávky:
1-1,5 kg ječmen
HORSAL JUNGpower 0,1 kg
seno

nebo až by jste dokrmila HORSAL JUNGpower a chtěla to mít jednodušší:

0,75-1 kg HORSAL W3
seno

Dávky jsou přibližné, museli bychom je ještě doladit pro každého z "mlaďasů" zvlášť.

26.02.2013 00:43

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za doplnění informací.

Westernová plemena, stejně jako arabští koně (také bychom mohli mluvit např. o achaltekincích) mají i z hlediska svého původního místa života nastavenou odlišné enzymatické trávení (škrob a rozdíl složení mezi ječmenem a ovsem) a "průběh trávení" s jednotlivými složkami jadrných krmiv. Ječmen a kukuřice je právě pro westernová plemena původech z Ameriky standardním jadrným krmivem.
Neplatí to samozřejmě paušálně, tedy na 100 % koní, vždy musíme respektovat biologii, kde není nic 100 %. Tedy většinou oves a zejména jeho "nejzáludnější" složka avenin je pro tato plemena dosti často velkým problémem. Avenin zjednudušeně řečeno "předrážduje" reakce koně a jejich chování pak není standardní.

Veškerá krmiva, která jsou vedlejším produktem z jiného zpracování (řízky, sladový květ, úsušky) nejsou ideální pro zapracování do výživy. Je možné je použít jako součást dávky ale vždy je to malé množství, které prakticky nemá význam a jen to komplikuje sestavení celkové dávky. Dalším problémem bývá hygienická kvalita takovýchto produktů, jsou velmi náchylné k zaplísnění.

Všechny výrobky firmy SCHAUMANN jsou zaváženy na kterékoliv místo v ČR většinou od objednávky do 5 dnů, myslím, že by jste neměla mít žádný problém s dostupností.

Tak jak jsem psal návrhy krmných dávek, snažíme se vytvořit co nejjednodušší s malým ale koncentrovaným množstvím jadrného krmiva.
Základem krmné dávky musí být vždy dobré objemné krmivo - seno, pastva, senáž. Z toho vytváří koně ten hlavní zdroj svého života, jádro je jen doplněk a doladění celkové krmné dávky.

27.02.2013 12:48
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní