Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

jak reagovat na vyhození ve cvalu

Autor: smazaný uživatel Datum: 26.02.2013 15:08

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak by měl jezdec správně zareagovat na koně, který při nacválání vyhodí. Jde spíš o vykopnutí zadními z přemíry energie (nebo z radosti?), koník to dělá výhradně při nacválání, ale ne vždy. Setkala jsem se s různými přístupy od rady cválat jen v lehkém sedu, přes radu zarvat za otěže nahoru, aby kůň musel zvednout hlavu, dále zatížit koni hřbet plným sedem, aby se mu hůř vykopávalo, další rada byla stočit koně na kruh či ho jinak zaměstnat, další zastavit a nechat koně chvíli stát na místě, aby pochopil, že pokud bude vyhazovat, cválat se nebude...... už si ani všechny návody nepamatuju. Jak by tedy měl jezdec zareagovat? Jde mi spíš o rady, jak se nenechat shodit, než jak vychovávat koně, není můj, jezdím ho jen občas. Díky.

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

jestli mohu nejprve bych rád, když by zde byla možnost diskuse. Protože radit lze cokoliv, ale záleží, zda se to setká s úspěchem u daného koníka. Tedy se zeptám nejprve, zda se jedná o temperamentního koně a jak dlouho ježděný pod sedlem ?

Z toho co píšete si sama správně odpovídáte, že se jedná o rady, jak se nenechat schodit. A to nám moc nepomůže, pokud nenacválá bezkonfliktně sám. Domnívám se, že by mohlo jít dnes již o zloszvyk, na který je potřeba se zaměřit. Zkušení trenéři, především drezurní doporučují naučit koně pomůcky nejprve ze země. Tedy bych se vrátil opět zpět a lonžoval bych tak, aby se koník naučil nacválat na hlasové pomůcky. Je všeobecně zažitá hlasová pomůcka "hop" ... ať již to bude cokoliv, bude se tato jeho znalost a reakce hodit. Totiž jsem ještě nezmínil, že mám dojem právě z požívaných silových a překvapujících pomůcek. A nemusí to být ani tak Váš problém nebo chyba, prostě to tak koník má a je potřeba jej přesvědčit, že když nacválá příjemně a bez vyhazovní, že ani jezdec nahoře jej nebude stahovat na kruh nebo mu padat do hřebtu apod.

Tedy až by uměl koník na lonži nejlépe v kruhovce nacválávat plynule, dost dobře a ideálně i se sníženou lavou aniž by se k tomu nutil, zkuste pak to samé na lonži udělat i s jezdcem, aby jezdec napůsobil na koně holeněmi, ale jen hlasem, přičemž se jen opakuje to, co jste již nacvičovali při klasickém lonžování. Pokud by byl problém někde v zádech, nebo z toho, že je koník slabý na záda, tak lonžování řeší danou věc rovněž. Tedy korketní lonžování. A to třeba po dobu tří neděl, at tomu dáme ten čas.

Dává to smyls ?? ;-)

DT

 

 

27.02.2013 16:42
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní