Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení 2,5 letého koně

Autor: Andrea Datum: 01.03.2013 13:06

 Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak by měla vypadat vyvvážená krmná dávka pro mladého koně. Jedná se o hřebce, na jaře bude kastrován. Je ustájený v pastevním režimu, dokrmován pouze senem. Po kastraci se s ním začne pracovat a chtěla bych mu začít dávat jádro.

Chtěla bych se zeptat jaký je váš názor na krmení mladých koním extrudovaným sojovým šrotem a co je s ním nejlepší zkrmovat aby byla krmná dávka vyvážená. Navíc bude koník dostávat vitamíny od Gelapony Vitamín.

DDěkuji za odpověď

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pokud je jeho kondice jen na senu dobré, není důvod mu přikrmovat jádro.
Až začnete pracovat, můžete začít přidávat nějaké jadrné krmivo - oves, ječmen, případně nějaké granulované krmivo - podle toho co máte dobře k dispozici a za jakou cenu.
Rozhodně bych nedoporučil používat Gelapony Vitamin. Obsahuje sice širokou paletu účinných látek, ale vše ve velmi nízkých konzentracích, takže celkové denní množství je minimální za hodně peněz!

Co je ještě důležitější, nemá absolutně žádný pozitivní smysl podávat mladým koním kolagenní peptidy (chápu, že je firma Orling produkuje, tak je uplatňuje ve všech svých výrobcích). Jsou to látky, které si každý rostoucí orgranismus produkuje sám, tím že jim je budeme podávat, za prvé utrácíme zbytečně peníze a za druhé můžeme blokovat schopnost mladého organismu tvořit své přirozené látky a tím ho odsoudit ke krmení kolagenních peptidů do konce života.

Doporučil bych vám spíše do věku 3-3,5 let vitaminově-minerální doplněk HORSAL JungPower, poté můžete použít HORSAL-EXKLUSIV.
Pro pastevní režim je podle mého názoru ještě lepší vitamíno-minerální doplněk ve formě lizu HORSAL LECKSCHALE, koník si lízne tehdy kdy potřebuje a dávku si určuje sám.

Extrahovaný sojový šrot je vhodný pro kojící klisny, nebo odchov hříbat do  1 - 1,5 roku stáří.

02.03.2013 14:56

Andrea Benetová

 Zapomněla jsem dodat, že se jedná o ČT.

01.03.2013 13:09
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní