Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Jalovec na pastvině

Autor: Lucie Datum: 02.04.2013 09:33

Dobrý den,

uprostřed budoucího výběhu mám obrovskou dřevinu rozložitého tvaru, po bližším prozkoumání jsem ji určila jako druh jalovce (podezření na chvojku kláštěrní, zatím odborně nepotvrzeno, ale rozhodně to není jalovec obecný). Prosím o radu, zda dřevinu, která je nádherná a roste tam minimálně 25 let, kvuli koním pokácet, jinými slovy, jak může koním ublížit, když předpokládám, že ji budou neustavičně oždibovat, dokud ji nezlikvidují.

Děkuji.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pokud by měl být váš jalovec jen ve výběhu, bez možnosti další pastvy, tak ho budete muset důkladně ohradit, nebo bohužel pokácet.

V případě, že byl pouze součástí rozlehlé pastviny, tak ho koně používali, pouze kdyby ho potřebovali jako lék. Jestliže ale budou jen ve výběhu, který za chvilku vypasou, budou se nudit a mohli by si začít s jalovcem krátit dlouhý čas - tím, že ho budou okusovat. Popis jedovatých rostlin i s obrázky je například na stránce http://www.triplecrownhorsefeeds.com/poisonous_plants.html, tam si můžete porovnat váš tis s Juniperus sabina (chvojka klášterní).

Jen pro zajímavost již více než 3 roky máme naše koně na velké pastvině přes 1 ha, kterou intezivně vypásáme 2-3 ročně, jsou ovocné stromy a dva keře škumpy. Dva roky so jich koně nevšímali. V loňském roce se ale něco změnilo a oloupali kůru všude kam dosáhli. Nic se jim nestalo, ale museli mít nějaký důvdo proč to udělali. Takže je vždy o čem přemýšlet.

Přeji hezký den.

02.04.2013 22:14
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní