Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení kobylky

Autor: Michaela Datum: 02.04.2013 18:18

 Dobrý den, 

chtěla jsem se zeptat, jak správně mám upravit jídelníček 20 leté kobyle A1/1 po dostihové kariéře ( dostihy jezdila pod žokejem Váňou a měla kariéru i v Německu). Celodenně je venku, přístup k vodě, k senu, pár koleček i senáže, ježděna cca 3x-4x týdně, pouze vyjížďky či lehká práce na jízdárně. Kvůli dřívějšímu problému s nohama s ní raději neskáči. Po práci v létě, nebo když je teplo jí nohy osprchuji. Po jízdě je krmena 1 litr otrub, 1 litr řepy a půl litru musli + vitamíny na kopyta nutri horse. Prosím o radu jak jí upravit jídelníček, aby byla živější a měla pevnou stolici. Děkuji. Přeji hezký večer.

Přikládám aktuální foto k ) je to ta tmavá hnědka jak kouká)obylky 
 

Diskuze v rámci dotazu

Michaela Voltová

 Ještě jsem se chtěla zeptat, které vitamíny jí mám dokoupit. Zda Nutri Horse Gel nebo Nutri Horse Chondro sypké. Děkuji

02.04.2013 20:08

Michaela Voltová

 Dobrý den, kobylka se jmenuje Karamba. Přišla k nám do stáje s přetrhanými šlachami.  Prý jezdila pod žokejem Josefem Váňou, ale už je to nějaký ten pátek. :-) Dobře, takže řepu a otruby vyřadit.

Kupovali jsme asi 1-2x do roka Alavis dual a Alavis MSM. Nebrala to pořád opravdu jen tak 2x do roka. V jejích 17 letech u ní veterinář zjistil počáteční artrózu, asi 4-5 měsíců kulhala ale dnes je v pořádku. Ale raději neskáčeme.  Oves máme, takže určitě jí začnu upravovat jídelníček podle toho Vašeho. Mnohokrát děkuji. 

03.04.2013 16:06

Michaela Voltová

 Takře myslíte na noc zavírat? Nebo bandážovat ven ? Ven mám strach, že se jí to odmotá a pak si ublíží. 

03.04.2013 16:48

Michaela Voltová

 Takře myslíte na noc zavírat? Nebo bandážovat ven ? Ven mám strach, že se jí to odmotá a pak si ublíží. 

03.04.2013 16:54

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Měl jsem na mysli teplé bandáže - chrániče na suché zipy.
U našeho starého "pána" 26 letého valacha, drží bez problémů, jen když je hodně bláto, tak je musíme vyměnit, protože suché zipy pak už nedrží.

 

03.04.2013 17:02

Michaela Voltová

 Jo takhle, dobře. Děkuji za rady. :-) Přeji hezký zbytek večera. Vildumetzová

03.04.2013 17:08

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jak se vaše kobylka jmenuje? Mohl bych ji znát, výživu koní v tréninku u Váňů dělám už více jak 10 let, takže jsem ji možná potkal.

Je výborné, že má vaše kobylka pobyt 24/7 volně venku, to jí určitě prospívá.

Má nějaké problémy s nohama, při práci nebo po práci? Ptám se proto, že ji chcete dávat chondroprotektiva, která se musí krmit podle přesného časového plánu, v žádném případě ne pořád!

Krmnou dávku bych rozhodně upravil:

Řepu a otruby z krmné dávky ihned vyřadit - řepa je projímavá a 1 litr otrub je pořádná porce odpadu s úplně obráceným poměrem vápníku a fosforu, než je potřeba koně.
Müsli není potřeba krmit, stojí vás to dosti peněz a efekt je stejný jako při použití kvalitních, rozhodně levnějších granulovaných krmiv.

Máte k dispozici "obyčejná" jadrná krmiva - ječmen nebo oves? Pokud ano, tak by denní krmná dávka mohla vypadat například takto:

seno, senáž, pastva (to je základ)
oves nebo ječmen 0,5 - 1 kg
HORSAL W3 1-1,5 kg

HORSAL W3 je doplňkové granulované krmivo, které obsahuje potřebné účinné látky - vitamíny, minerály, stopové prvky, tak aby jste již nemusela žádné další doplňky přidávat.

Takhle by byla dávka jednodušší a pro vaši kobylku prospěšná.

Přeji hezký večer.

02.04.2013 22:43

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Myslím že se mi Karamba vybavuje, ale je to už opravdu hodně dlouho.

Alavis je dobrá volba, dávejte ji ho podle návodu, vždy udělejte předepsanou kůru. Ještě bych doporučil na zimu bandážovat nohy, na artrózu dělá teplo dobře.

Přeji hezký den.

03.04.2013 16:43
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní