Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
prosím o radu, jak dobře krmit poníka. Je plemene Islandský kůň, zdravý, 5ti letý valach, ježděný 5 - 6x týdně v terénu, převážně klusem, při zhruba dvouhodinových vyjížďkách. Dostává 40 dkg ovsa, 20 dkg cukr.řízků, 10 dkg lněného semínka, sůl a kostku lizu má k dispozici, problém je se senem. Umožnit mu trvalý přístup k senu, by v jeho případě znamenalo nadměrné ztloustnutí, i kdyby nedostal už nic jiného. Dávám mu 3x denně menší vidle (odhaduji 6 kg denně). Toto krmení mu evidentně nesvědčí. Je lekavý, reakce neúměrné, přitom "bez šťávy", pohybu chybí energie, "netáhne", nechává se strkat. Ráda bych cítila, že ho pohyb těší...
Děkuji za odpověď
Dobrý den.
Projev vašeho poníka, který se vám nelíbí (nedivím se) je právě důsledkem krmné dávky. Poníci (zvláště tyto typy), jsou "nastaveni" spíše na objemná krmiva. Jadrná krmiva jim sice neublíží ale nijak zásadně neprospívají.
Také oves není dobrým krmivem pro tento typ koně - tady je základ pro jeho lekavost a neúměrné reakce.
Navrhuji vám upravit krmnou dávku na vyšší dávku sena, ne bez omezení, ale tak o polovinu více než nyní. Nedávejte mu ani semínko ani řízky ani oves. Pokud máte k dispozici ječmen, tak je možné při větší pracovní zátěži dávat maximálně 0,5 kg denně.
Podle jeho projevu můžeme dále krmnou dávku upravovat. Budu rád, když mi napíšete jak reaguje na změnu krmení.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.