Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den,
mám dotaz. Můj přítel si pořídil koně, protože já mám 7 letou klisnu Belgika. Pořídil si Anglického plnokrevního po dostihových rodičích. Nevěděl si s ním rady, tak jsem ho dostala na starost. Chtěla bych se zeptat, jak ho mám správně vykrmit. Přišel k nám na podzim a jsou mu stále vidět žebra. Je to 2 letý hřebeček. Zatím mu dávám oves a granule Energy s Baby. A popřípadě kolik? Jsem zvyklá na jiné plemeno koně a proto i jinak krmím.
Je to spíše koník do rekreace, pokud by to vypadalo lépe, možná by do sportu šel. Tím, že je hodně na pastvě se nyní trochu spravil, ale stále má žebra až moc viditelné. Co doporučujete, čím ho krmit, aby vypadal trochu k světu?
Když občas kluše, tak mu jakoby škvrklá žaludek, nemůže mít s ním problémy? A proto nepřibírá?
Děkuji za odpověď
Svobodová Eliška
Dobrý den.
Máte pravdu, každé plemeno je jiné a navíc ještě každý kůň je jiný.
Pobytem na dobré pastvě by se měla kondice hřebečka vylepšit, nicméně záleží na jeho vlastním typu, jestli bude spíš cvalík, nebo hubeňour.
Má pastvu k dispozici celý den - 24 hodin? Nebo pasete jen na pár hodin?
Nemusel by mít vlastně žádný příkrm, pokud je pastva dostatečně vydatná. Pokud ale jen připásáte, tak bych doporučil spíše HORSAL W1 - granulované krmivo, to je na zlepšení kondice nejlepší.
K celodenní pastvě by vám stačil jen doplněk účinných látek - HORSAL LECKSCHALE - je to kompletní liz, který obsahuje všechny účinné látky.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.