Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Rubrika

Ustájení koně, bezpečnost ve stáji a jízdě na koni

Správné ustájení koně je pro odpovědného chovatele samozřejmostí. Víte však, co kůň potřebuje, aby byl v "pohodě"? Je tento termín uvedený v zákoně na ochranu zvířat proti týrání? Bezpečnost ve stáji se řídí tzv. stájovým řádem a během každé práce s koňmi je nutné dodržovat určitá pravidla.Ukážeme vám základní poučky i to, kdo za celý chod stáje zodpovídá.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Výpověď smlouvy o ustájení

Autor: Edita Datum: 15.05.2013 11:05

Dobrý den, pane inženýre, prosím Vás o radu.

Mám koníka ustájeného u majitelky stáje (stáj je skutečně její vlastní). Ve smlouvě je jasně stanoveno že v ceně ustájení je pronájem boxu, energie a voda s tím související, dále žrádlo, podestýlka, čištění boxu a vodění koně na a z pastviny. Majitelka stáje však tyto úkony nedodržuje v tom, že není povinna vodit koně z pastviny mimo vymezený čas provozu stáje (což má ve smlouvě ale vymezený čas tam není stanoven), což ve výsledku znamená, že je neodvádí nikdy a čeká až si přijde majitel zajezdit a tím pádem si ho odvede sám a ona má o spostu práce míň, když nás to takto dělá 6. V současnosti navíc přišla s tím, že zdraží ustájení, protože jí s ničím nepomáháme a na všechno je sama, mě toto přijde jako vydírání. Proto jsem se rozhodla ze stáje odejít a to během 14 dní. Ve smlouvě však mám, že musím dodoržet dvouměsíční výpovědní lhůtu a majitelka tedy po mě vyžaduje buď přítomnost po tuto dobu nebo sankci dvou měsíčních ustájení, což je též ve smlouvě, pokud bych odešla měla bych nárok na to, aby mi z této částky ztrhla náklady na krmení a podestýlku, když toto můj kůň u ní neprožere a nevypotřebuje? Za odpověď předem mockrát děkuji.

Diskuze v rámci dotazu

Dobrý den, to co popisujete je bohužel běžná věc, smlouvy jsou psány, ale skutečnost může být jiná.

V podstatě máte uzavřenu smlouvu o nájmu boxu, její součástí jsou i další služby spojené s ustájením koně. Co je psáno, to je dáno, smlouva je platná a obě strany se jí musí držet a taky ji dodržovat. Změny smlouvy se dějí písemnou formou, jako dodatek k této smlouvě. Takže nějaké dohadování je zbytečné. Musíte pronajímatelku upozornit na nedostatky a neplnění smlouvy. Dále jí to dát písemně  jako dodatek ke smlouvě s tím že žádáte plnění určitých bodů, dále případně úpravu smlouvy s tím, že žádáte např. slevu, protože pronajímatel neplní některé body, nebo dáváte výpověď ze smlouvy a to dohodou. V tomto bodě by neplatila dvou měsíční výpověďní lhůta. Pokud se týká nespotřebované služby v krmení, záleží jak je smlouva postavena, zda je jedna částka jako nájem a tom je rozepsáno množstí krmava apdo. nebo je částka na nájem  boxu a zvlášť částka na krmení. V tom případě bych jí uhradil ustájení bez krmiva.

Pronajímatel na to nemusí reagovat pozitivně a bude trvat na dvou měsících, vy ale musíte trvat na plnění smlouvy dle závazku. Máte možnost doplatit dva měsíce dopředu a okamžitě koně odvést. Můžete koně i odvést tím porušit smlouvu a teoreticky se tak vystavit případné žalobě ze strany pronajímatele. To se ale určitě nestane.

Osobně bych to řešil osobním jednáním a upozorněním pronajímatele na nedostatky, máte právo za své peníze dostat služby, které si platíte!

28.05.2013 08:43
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní