Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení hobby koní

Autor: Markéta Datum: 25.05.2013 21:07

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu ohledně krmení mých dvou koní.

První kůň je ČT, 17 let ustájen boxově, přes den na pastvě v noci v boxu. Asi před půl rokem se zranil a zpřetrhal si šlachy na pravé zadní noze. Už před tím rapidně zhubl, nyní se mi daří jej zpravit, ale stále to není ono. Chodíme s ním na krokové vyjížďky (cca 3-4x týdně). Ale přibliženě 2 měsíce měl práci pod sedlem zakázanou.  Nyní dostává ráno i večer 2l pšeničných otrub, 0,5l granulí KWP, kvasnice, minerální krmivo, liz má v boxe. Kvalitní seno ráno a večer. Před krátkou dobrou dobral granule Speedi Beet vitamíny MSM a Fitmin Reformer. V terénu je dost živý, má tendenci jít dopředu. S různými krmivy problém nemá, pouze s kukuřicí nemáme dobré zkušenosti, natékaly mu nohy.

Druhý kůň kříženec ČT a norik, 15 let, režim stejný jako první kůň. Ráno i večer dostává 1,5l pšeničných otrub, kvasnice, minerální krmivo a liz má boxe. Kvalitní seno ráno a večer. Chodíme na vyjížďky ve všech chodech, práce na jízdárně s malými skoky a kavaletová práce.(3-4x týdně).Při práci bývá občas lekavý.

Můžete mi prosím poradit jak upravit jejich krmnou dávku, aby měli vše co potřebují?

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pro staršího koně, po úraze, bude důležitý dostatek pohybu, pak se začne nasvalovat. Krmením mu můžete pomoci jen lehce.
Kažpopádně bych výrazně změnil krmnou dávku. Zcela určitě vyřadit otruby - to není krmivo, jen odpad po výrobě mouky, navíc s úplně otočeným poměrem vápník - fosfor. Bude potřeba vybrat kvalitní doplňkové krmivo, které by i při množství 1-1,5 kg doplnilo všechno potřebné - energii, bílkovinu i potřebné vitamíny a mikroprvky. KWP v množství 0,5 kg to nezajistí, ale ani když zvýšíte množství, tak se nic zásadní, bohužel neprojeví. Navrhoval bych použít pro aktuální situaci HORSAL W1, kde je vše již obsaženo a při základním množství 1 kg bude mít váš kůň vše potřebné.

Otékání nohou je možné, pokud je kůň krmen více než se pohybuje, resp. když má málo pohybu.

Pokud bude tento koník stále na pastvě, měla by se jeho kondice postupně zlepšovat - je to hlavní zdroj živin, otatní krmiva jsou jen doplněk.

Druhý koník, kříženec - tady byl pro jednoduchost systému krmení doporučil stejné doplňkové krmivo HORSAL W1, množství 0,5 - 1 kg, bude stačit jen to, ostatní komponenty můžete přestat krmit. Předpokládám, že až i z jeho krmné dávky vyřadíte otruby, jeho lekavost se vylepší. Dosti často souvisí s překrmením bílkovinou - to "zajišťují" právě otruby.

Přeji hezký den.

 

26.05.2013 12:26

Markéta Trčková

Velmi děkuji za rychlou odpověď. Dám na Vaše rady a u obou krmení změním.

Přeji taktéž hezký den.

26.05.2013 12:58
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní