Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Muchař

Autor: Julie Datum: 28.05.2013 17:57

Dodrý den,

mám koníka trpícího letní vyrážkou(těžký muchař), Bylo mi řečeno že tito koně nesmějí cukr, který podporuje svědění a lepek. S koníkem krmím vojtěšku, karob, soju, lněnné semínko, konopné semínko, slunečnici. Koník přes léto ustájen pastevně. Chci se zeptat jestli koni vadí cukr obsažený v pastvě??? Nebo by měl kůň muchař zůstat celoročně na seně??? Mockrát děkuji za odpověď

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.
Informace o cukru je i není správná. Lepek by koně neměli vůbec - tedy pokud mluvíme o pšeničném lepku. V ostatních obilovínách je také určitá forma lepku, která ale koním nevadí. Cukr v pastvě rozhodně nevadí, protože není samotný, ale vázaný na další živiny v rostlinné hmotě. Větším problémem je přebytek bílkovin, zejména v čerstvé pastvě. 

Podle toho co krmíte, překrmujete poměrně výrazně bílkovinami. To může být problémem, který je spojen s vyšší náročností na odbourávání přebytku bílkovin, následně pocením a větší "atraktivitou" pro hmyz a zvýšením projevů muchaře.

Důležité je doplnit krmnou dávku škrobem a snižovat pocení přídavkem elektrolytů. Elektrolyty v pravém slova smyslu, hlavně bez přídavku cukru (takovým je bohužel dost), mohu doporučit HORSAL ELEKTROLYTE, je to správný elektrolyt, který zabezpečí dostatek správných látek, které normáně kůň vylučuje pocením.

Navrhoval bych upravit denní krmnou dávku následovně:

pastva v zimě seno
0,5 - 1 kg ječmen nebo oves - množství podle kondice a práce kterou s koníkem děláte
100 g HORSAL ELEKTROLYTE

Není potřeba krmit ani jedno ze současných jadrných krmiv, které jste vyjmenovala.
Ještě bych potřeboval vědět, jakou práci s koníkem děláte, podle které by bylo potřeba krmnou dávku upravit.

Přeji hezký den.

29.05.2013 21:04
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní