Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Rubrika

Nákup koně a hlášení o změnách

Jaká pravidla platí pro nákup koně? Upravuje tento právní úkon nějaký zákon? Na co si máme dát v kupní smlouvě pozor? Seznámíme vás s celou řadou eventuálních problémů, se kterými se můžete v praxi potkat. V budoucnu tak předejdete případným potížím či reklamacím. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Koupený kůň s vadou..

Autor: Helena Datum: 29.05.2013 14:44

Dobrý den, vloni jsem zakoupila koně za 220 tisíc s výkonností stupeň S. S tím, že klisna je zcela zdravá, schopná působit ve všech oblastech, jak sport, hobby,chov. Necelé 2 měsíce po tom co byla u u mě ve stáji. Začala zkracovat jednou zadní nohou krok. Což vypadalo jako kulhání. Kobyla byla zavezena na veterinu v Brně. Tam pan doktor zjistil povolené vazy,které nejsou dostatečně pevné a češka má tendence prokluzovat víc než by měla. Pan doktor mě ujistil, že situaci řešit nemám, že stejně toto není problém tzv. skrytá vada. Já mám nyní kobylu na vyšetření a doufám v nějaké přijatelné řešení situace,protože její problém je značně závažný z hlediska ježdění a jejího dalšího "užívání". Ráda bych se zeptala, zda je tomu i z právního hlediska tak,opravdu takový problém není skrytou vadou? Děkuji za informaci

Diskuze v rámci dotazu

Při výběru a jednání o ceně apod jste měla nechat udělat veterinární vyšetření koně. Výsledek bych nechal dopsat do kupní smlouvy. Zda má kůň skutečně výkonnost st. S je zřejmě potvrzené z vašich osobních znalosti nebo z ročenky koní. Pokud toto všechno bylo v pořádku a kůň začal kulhat není jiné řešení než nechat koně vyšetřit a to jste udělala. Je ne veterináři, aby určil zda se jedná výsledek např. starého zranění nebo jinou skrytou vadu. Stejně tak to může být zaviněno již u vás, např. přeterénování a pod. To je opravdu pole pro veterináře.

Pro vás je důležitá kupní smlouva a záruka na živé zvíře, která je dle zákona 42 dní. V této době můžete uplatnit svoje problémy a zvíře reklamovat, vrátit a požadovat zpět kupní cenu. Pokud jste koně kupovala do sportu a cena se také odvíjela od toho, že kupujete koně pro skokové závodění, tak by tomu měl odpovídat i zdravotní stav koně, cena tomu odpovídá.

Vaše řešení bude v jednání s prodávajícím a uplatněním argumentů, že jste koně kupovala pro vyšší parkúrový  sport a majitel zamčel zdravotní problém (to ale musíte prokázat-veterina, výborně fungují informace od stájníků apod, ti vědí všechno, protože se o koně starali). je pravděpodobné, že měl kůň podobné problémy již dříve, zeptejte se lidí a místních veterinářů, zda to můžou potvrdit.

Potom by se jednalo o skrytou vadu a navíc zamlčenou, a to by se dalo použít jako pokus o podvod. Pokud kůň měl zdravotní problémy, měla jste být upozorněna, mělo to být v kupní smlouvě, případně jako příloha nějaké veterinární vyjádření. Opět se vracíme ke kupní smlouvě, ta se nikdy nesmí podcenit a mělo by v ní být maximum informací, které specifikují předmět smlouvy a to je kůň a jeho zdravotní stav. Např. pokud by tam bylo napsáno, že kůň má takové a jiné zdravotní problémy a přesto bude kupní cena taková jakou jste zaplatila, tak je v še v pořádku. Jinak máte možnost se obrátit na soud. Je to ale záležitost soudních znalců a jejich posudků. Takové spory trvají hodně dlouho a vy se mezitím musíte o kně starat a platit náklady. Doporučiji konzultaci u právníka, zvážit možnost. Vyzvat prodávajícího, aby koně vzal zpět pro porušení kupní smlouvy - prodal mně koně se zdravotním problémem, pro který kůň nemůže závodit- s tím jste ho kupovala. Jit na dohodu a smírnou cestou. Pokud ještě máte termín 42 dní na reklamaci, tak to udělejte ihned a zýasadně písemnou formou jako dodatek ke kupní smlouvě a poslat doporučení a ihned jednat.

30.05.2013 08:56
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní