Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

KD

Autor: Jana Datum: 31.05.2013 10:24

Dobrý den,

velice mě zaujala Vaše poradna a i já bych se Vás ráda zeptala na pár věcí, které jsem se zde nedočetla (možná jsem je jen přehlédla)  :-)

Zajímal by mě Váš názor na zkrmování ojelů v KD. Je potřeba přidávat oleje do KD kvůli vitamínům rozpustných v tucích, které do KD přidáváme ve vitaminominerální směsi (já osobně v současné době používám NutriHorse Standard)?

Podkud má KD obsahovat olej - jaký by se měl používat? Nebo je to jedno, stačí obyčejný řepkový či slunečnicový a nebo je lepší používat oleje lisované za studena (které jsou podstatně dražší)? Nemá pak dlouhodobé podávání cca 100 - 200 ml denně nepříznivý vliv např. na játra...?

Dočetla jsem se v poradně, že základem je, když koník dobře rozdrtí a prosliní KD. Je tedy vhodnější podvat KD suchou? Není pak chybou KD zalévat vodou (zvlhčit), ale co když se používají do KD šroty (jemný - normál, není možnost hrubého šrotování)?

Dále jsem se chtěla zeptat na oves, ječmen, kukuřici. Nenám k dispozici mačkač, pouze šrotovník, proto se Vás ptám - je tedy lepší oves namáčet cca 12 hod. před krmením a ječmen a kukuřici poštorovat (bohužel né nahrubo), nebo i ječmen namáčet 12 hod. předem a šrotovat pouze kukuřici?

Předem Vám děkuji za odpoveď.

S přátelským pozdravem Jana Přikrylová

Diskuze v rámci dotazu

Jana Přikrylová

Dobrý den,

děkuji Vám za všechny odpovědi a rady na mé otázky :-)

S přátelským pozdravem Jana P.

02.06.2013 20:05

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Přesně tak, pokud nepotřebujete přidat energii formou olejů, tak není potřeba oleje do krmné dávky zařazovat.

Horsal Elektrolyte pro snížení pocení a zklidnění orgranismu je potřeba krmit stále v dávce 100 g denně, tedy pokud vandruje jen v létě, tak celé léto. Při těžší práci (což jsou i dlouhé vyjíždky), je možné podávat Elektrolyte po práci v vodě, nebo v krmné dávce.

Horsal Exklusiv obsahuje i vitamíny řady B a další účinné látky, ale nejsou to povinně deklarovatelné znaky, takže i z konkurenčních důvodů (bohužel se krade pořád a všude ) neuvádíme úplně kompletní složení na internetu i na etiketách.

Přeji vám příjemný den a děkuji za pochvalu.

 

02.06.2013 18:16

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jsem rád, že vás naše poradna zaujala, doufám, že informace, které jste zde nalezka budou k užitku.

Oleje jsou obecně velmi dobrým zdrojem energie, není to rychlá energie ani vysloveně pomalu metabolizovatelná. Jsme zhruba uprostřed. Tato forma dotace energie játra nijak nestandardně nezatěžuji. Musíme si uvědomit, že téměř 100 % energie se syntetizuje právě v játrech, je to jediná cesta, jak orgranismu zajistut nejsnáze zajistit čistou formu energie - glykogen.

  • Tedy odpověď na vaši první otázku - přídavek oleje řešíme jako dotaci energie, rozpustnost nebo nerozpustnost viramínů nemá nic společného s množstvím oleje v krmné dávce, jedná se o možnost/nemožnost vitamíny ukládat do tukové zásoby organismu.
  • Rozdíl mezi oleji lisovanými za studena nebo za tepla je také v tom, jak jsou čisté, kolik příměsí obsahují. Dávka, kterou standardně krmíme (100- 300 ml) nemá žádný zásadní vliv na doplnění vitamínů. Z tohoto hlediska je jedno jak jsou získávány. Pokud máte koně na pastvě a má k dispozici obrovské množství olejů a tuků. Takže ho ta trocha přidávaná do krmné dávky nijak nezajímá.

Ideální pro koně, který je zdravý a nemá problém s chrupem je podávat jádro celé, nebo alespoň hrubě šrotované nebo mačkané. Druhým důležitým předpokladem je klid na příjem jádra resp. celé krmné dávky. Pokud zajistíte dostatek času na rozžvýkání, tak je vše v pořádku.

  • Jakékoliv dlouhodobé namáčení nebo jemné šrotování koně "rozmazluje" a umožní mu potravu rychle zhltnout bez kousání a slinění.
  • Píšete že nemáte možnost na hrubo šrotovat, potom je možné tvrdá semena (ječmen, kukuřici) nechat jen lehce namočené na maximálně půl hodiny, aby se tvrdá horní vrstva obilky nasákla a kůň to měl o něco jednodušší. Oves je měkký sám osobě, ten není potřeba namáčet vůbec.

Doufám, že jsem odpověděl na všechny vaše otázky, pokud máte další, nebo chcete cokoliv doplnit, jsem vám k dispozici.

Přeji hezký den.

01.06.2013 14:33

Jana Přikrylová

Dobrý den,

velice Vám děkuji za odpoveď na mé otázky. Jenom pro upřesnění - pokud nepotřebuji dodat koníkovi energii za pomocí olejů tak ojele v KD zkrmovat nemusím. Jeden výživář mi řekl, že v KD musí být oleje kvůli vitamínům rozpustných v tucích (pokud je do KD přidáváme)... Proto mě zajímalo Vaše stanovisko.

Dnes jsem si objednala Horsal Exlusiv a Horsal Elektrolyte. Chtěla jsem Vás požádat o radu jak zkrmovat Horsal Elektrolyte. Objednala jsem ho pro přítelovu kobylku, která je trochu nerváček a hodně se potí. Skory vždy je pod pěnou... Sice na ní nejezdí denně, ale podniká i s kamarády několika denní vandry. Měli bychom jí zkrmovat Horsal Elektrolyte v sezóně denně nebo stačí podávat po náročnější vyjížďce a v případě několika denního vandru se má podávat již pár dní před vyjetím + v průběhu vandru?

Na závěr by mě zajímalo něco ke složení Horsal Exlusiv - u informací o produktu jsem se dočetla, že má obsahovat mimo jiné i vit. B1, B2, B6, B12, kys. listova, biotin... ale v té souhrné tabulce, kde je uvedené množství jednotlivých složek tyto látky uvedené nejsou... Jsou tedy v tomto produktu obsaženy nebo ne?

Závěrem děkuji za Vaší poradnu, pročetla jsem většinu dotazů a utřídila si tak informace, které se ke mě kdy donesly + jsem se dozvěděla i nové poznatky. Člověk se učí celý život :-)

Děkuji, s pozdravem Jana P.

01.06.2013 17:52
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní