Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

---

Autor: Kristýna Datum: 01.06.2013 21:48

Dobrý den

Je mi 14 let a jezdím 2,5 roku. Vždy když jedu na vyjížďku sama na 20leté kobyle je taková neklidná.Když jí trošku povolím tak si nakluše. Když jí vedu někam kam se jí evidentně nechce a já jí začímnám zrovna naznačovat že budeme zatáčet (mírným odžvýkáváním na stranu kam jedem) tak začně "utíkat" pryč aby tam nemusela.Vždy si jí zastavím a otočím si jí a až potom poslechne. Tak se ptám jestli je nějaký způsob jak jí odnaučit "utíkat "  když se jí nechce tam kam se jde.Jednou mi to podobné udělala na silnici ,ale najednou se začla otáčet a blbnout   jak kdyby před ní stál bubák.Nevím jak jí v téhle situaci uklidnit. Najednou se stane neovladatelná a udělá vše aby udělala nějakou neplechu a nešla tam kam se jí nechce .Díky

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

To co popisujete ve mě vyvolává obrázek koně ne zcela zvyklého na klasickou jezdeckou průpravu, tedy jízdárenskou přiježděnost. A krása této práce na jízdárně spočívá především v tzv. poloviční zádrži. 

Vaši dnshou by ideálně před vyjížďkou měla být snaha přivést tzv, koně na pomůcky. A to především, když je venku nezvladatelný. To znamená někde na kruhu třeba si nekolikrát udělat přechody ze zastavení do kroku, z klusu do kroku a pod. Důležité pak jsou poloviční zádrže, kdy opakovaně ale postupně koně zadržíte vždy v daném chodu rukou, přičemž by kůň neměl spomalit a už vůbec zastavit. A proto pobádku rukou předchází přidržení resp. pobídka holení. Jednoduše poté (asi jedna či dvě vteřiny) koni povolíte a ideální reakce by měla být ta, že se koník snaží nalézat nově povolené udidlo a tedy se za ním snižuje a také že třeba mírně ale energičtěji vykročí. Důležité pak je, aby na poloviční zádrž, resp. po poloviční zádrži nespechal a nezrychloval. Pokud ano, tak ještě nepochopil, co po něm chci a je tedy třeba jej opět přidržet a opakovat danou věc, dokud mi na povolení nepřestane zpěchat. Pak jej mohu jezdit teoreticky vzato na lehké otěži, ale v kontaktu. 

Doporučuji pár výcvikových videi, ideálně pak s koněm Camaron:

http://www.jizdarnaradonice.cz/blog/vycvikova-videa

Doufám, že je to alespoň částečně odpověď na Váš problém. Nejdřív je dobrá přiježděnost a poté zábava v terénu. 

S pozdravem

Daniel Toušek

 

 

 

 

 

05.06.2013 22:41
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní