Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit.
Dobrý den, vlastním paličatého haflinga.
Zakoupila jsem si jí,když jí bylo 5 let. Všeho špatného jsem jí odnaučila až na vykopávání.
Když jedem na vyjížďku na loukách a cheme nacválat,tak se někdy stane,že kobyla několikrát za sebou vykopne a já spadnu. Nemělo by jí nikde nic tlačit ani vadit. Vše mám zkontrolované. Vždy když spadnu nasednu zpět a potrestám jí bičíkem a zvýšeným hlasem. Chtěla bych se s Vámi poradit,jak jí to odnaučit a zadali je potrestání kobyli správné.
Děkuji. S pozdravem Kristýna
Dobrý den,
samozřejmě se nemusím trefit do odpovědi. Nicméně by mě zajímalo, kdy a jak se opakuje dané vyhazování. Třeba pokud je to na stejném či podobném místě, není od věci nacválávat někde jinde. Samozřejmě platí, že jídzárenská průprava resp. drezura koně přiježduje a přivádí na pomůcky, tedy k poslušnosti. A také má za cíl a snahu koně napravovat v jeho projevech při komunikaci s koněm. A to je třeba takové vlastní nacválání.
Máme zde v jezdecké škole haflinga, Alfa a ten sice nevyhazuje, ale někdy dost jezdcům nedává nic zadarmo. A i u něj platí, že je důležitá důslednost. Jenomže abych mohl po koni něco chtít, musím k tomu i řádně sedět a vysedět i jeho rozmary. Protože pokud nevysedím vyhazování, tak se ho s největší pravděpodobností nezbavím. A k tomu je velmi dobrý stehnový sed. Vidím, jak mnozí jezdci rekreačního zaměření mají velký problém rozeznávat korektní stehnový sed od stoupání si do třmenů nebo naléhání si na koně tělem. Nicméně pokud kůň vyhodí, okamžitě je třeba jít s pohybem, a to mě dostane do stehnového sedu s prosšlápnutými paty. Pak teprve mohu vzít koně za otěž a znesnadnit mu snížit hlavu. A jak jej vezmu za hlavu, mohu si opět sednout a snažit se dostat koně pod kontrolu, což by u navstekaného koně nemělo být nutně zastavení, ale krok či kontrolovaný klus vpřed.
Tedy shlédněte pár výcvikových videí a nechte se inspirovat k lepší přiježděnosti svého koně, což znamená poslušnost. Vyhazování pak také může být projevem radosti z volného pohybu. Zkuste koně třeba před vyjížďkou i třeba řádně vylonžovat, přičemž se soustřeďte na přechody do cvalu. Ideálně na hlas a plynule.
Doufám, že z toho alespoň něco trochu pomůže.
S pozdravem
Daniel Toušek
Odkaz na výcviková videa:
http://www.jizdarnaradonice.cz/blog/vycvikova-videa/
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.