Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ZÁKLADY VETERINÁRNÍ PÉČE

Rubrika

Veterinární péče o sportovního a dostihového koně

Cílem této sekce je reagovat na praktické dotazy týkající se onemocnění a zranění, se kterými se lze nejčastěji setkat při pracovním využití sportovních i dostihovýchkoní. Konkrétně jde např. o zranění šlachového aparátu a zásady následné léčby, ortopedická onemocnění pohybového ústrojí koně podle jeho sportovního využití aj.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Mezikostní sval

Autor: Markéta Datum: 09.06.2013 15:11

Dobrý den, mám staršího koníka který mívá problémy se šlachami. Loni jsme šlachu léčili celou zimu, letos v zimě měl také odpočinek a v tréninku je cca od ledna, do této doby zcela bez problémů. Minulý týden mi koník začal kulhat v klusu a to tím způsobem že parkát zakulhal po 5 minutách ježdění, pak opět nic a pak mi kulhal na konci práce ( cca 25 minut) a zase jen tak nenápadně. (laik by asi nepoznal, že koník kulhá, ale já si myslím že za ty leta už pro to nějaký ten cit mám). Druhý den jsem ho vzala na lonž kde nekulhal vůbec. Třetí den pod sedlo kde začal kulhat asi po 10 minutách klusu. .Čtvrtý den jsem ho vzala na ruku a klusala po asvaltu, opět bez příznaku kulhání. 5. den kulhal už i v kroku takže jsem zavolala veterinářea ten mi oznámil že má natažený mezikostní sval. Dostali sme něco podobného jako je Apto-flex ( bohužel to nemám u sebe doma a na přesný název si nevzpomenu). s tím že by to mělo být do 14 dní v pohodě. Přípavek podovám 3 dny a k žádnému zlepšení nedošlo koník mi kulhá i na ruce i pod sedlem v kroku. V boxe ho nechat nemužu trpí na koliky takže alespoň projít se s ním musím. Poradíte mi jak u takového koně mám postupovat s léčbou? . Vodit na ruce, nebo krok terén popřípadě jak dlouho ? A je tento průběh normální ?.. zatím opravdu žádné zlepšení

Diskuze v rámci dotazu

Dobrý den, chondroprotektiva je třeba podávat dlouhodobě (aspoň 6-12 měsíců) a není možné očekávat od nich tak rychý účinek. Pokud kulhání vychází opravdu z mezikostního svalu, je léčení řádově na týdny (cca 6-8) a ne na dny. V místě poranění bývá otok. Kůň může chdit, neměl by však klusat. Pokud kulhání vychází z jiného místa, pak je zdroj bolesti   třeba lokalizovat , a to se bez klinického vyšetření neobejde.

S pozdravenm Zatloukal.

10.06.2013 09:01
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní