Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kun spěchá

Autor: Michaela Datum: 05.08.2013 21:00

 Dobrý den, mám kobylu Furiosa, když chci nacválat, tak strašně letí, ikdyž jdu na skok, tak chytne čáru a hraje si na dostihy:/ Sed, mín holen a ruka nepomáhají :/ Mohl byste mi prosím poradit, co s ní ? Mám ji stavět odskokovky před skoky? nebo mám pracovat na kavaletách ? 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

vnímám podobné problémy se cvalem již několikátý dotaz. Když projdete i další odpovědi, můžete snadno najít společné jmenovatele problému.

V každém případě, pokud koně letí, často se uvádí že reagují na bolest, avšak domnívám se, že nejčastěji se jedná o jejich neznalost, nevědomos v tréninku a tedy úprk je reakce kterou v přírodě řeší nejčastěji vše, čeho se bojí. Je důležité si uvědomit, že "mechanické" řešení nepomůže. Naopak zcela situaci vyhrotí. Tím mám na mysli použití holeně, ruky a sedu k zadržování koně. Pokud se již tak stane, je třeba koně uvést na kruh a snažit se polovičníma zádržema koně přivádět k plynulému tempů až si jako jezdec budete jista, že koně ve cvalu kontrolujete aby jste mohla přejit do klusu a kroku.

Je to mnohem složitější než se zdá. Protože Vy musíte být zdatným jezdcem, aby jste podobné rekace uměla usedět, poté ovládnout a pak odnaučit. A to je pozvolná práce na drezurním přijěždění. Dále je to lítání koně proti skoku, často způsobené jeho neznalostí a jistotou, co se skokem má dělat. Nebo také tím, že není kůň dostatečně silný a natrénovaný, čímž se opět může cítit být nejistý a rychlostí řeší danou situaci aby byla již rychle za ním. Doporučuji jezdit na začátku pouze kavately na kruhu, a nedat koni možnost se rozlítnout na rovné linii. Jistě je vhodné zařadit pravidelný trénink ve volnosti, aby se kůň naučil řešit odskok  a skok sám. A věřte mi, že je to kostlivec ve skříni, tak že si to vyžádá svůj čas, třeba i měsíc dva jen na kavaletách. 

Odskokovky jsou zcela jistě dobrou věcí. Tedy podporuji Váš nápad. Avšak pro koně, kteří letí postavte třeba hned 3 - 4 ks před skok. Vždy tak 3m - 3,10m - 3.20m a skok ... kůň se v této řadě lépe srovná ještě před vlastním skokem. S jdnou odskokovkou nemusí přijít výsledek odstranění utrhávání se na skok.

 

Omlouvám se za pozdní odpověď. Někdy mi nepříjde upozornění na dotaz na přímo mail.

 

Hezké vánoce

S pozdravem

TD

   

 

21.12.2013 23:53
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní