Prevence začíná již vhodnými veterinárními podmínkami pro převozy koní, vakcinací, zásadami správného odčervování a řadou dalších.
Dobrý den,
mám kobylku 17let celou dobu bez zdravotních problémů. Nyní si však natrhla šlachu, což bylo diagnostikováno na sonu od veterináře. Šlacha je poškozená ze zední strany pod kolením kloubem. Na kobylce není znatelné kulhání. Dostala dvě protizánětlivé injekce a na týden ji byl předepsán Priznicův zábal a vycházky po tvrdém, které se mají postupně prodlužovat. Dnes mi po vyšetření však sdělil, že za 14 dní bude potřeba provést tzv. blistrování. Jako laik jsem si našla, že se jedná o dost agresivní a nákladnou léčbu a dokonce jsem i četla, že by se už neměla používat. Jelikož jak v ježdění tak i v ošetřování vyznávám metody, které jsou šetrné ke koni moc se mi do toho nechce. Po konzultaci s jiným veternářem mi bylo sděleno, že šlacha potřebuje půl roku klid a chození po tvrdém povrchu, že žádné blistrování není potřeba a šlacha by se měla zahojit. Chtěla jsem se tedy zeptat, jaký na to máte názor a jak by jste s léčbou pokračoval?
Moc děkuji za odpověď
S pozdravem
Šárka Dvořáková
Dobrý den, blistrování není nutné. Doporučuji šlachu chladit, dokud hřeje. Podle závažnosti poranění (dle usg) chůzi na 2-3 měsíce, pak další 3-4měs. klus s prodlužujícím trváním od 5 do 40 min., vše na rovném a tvrdém podlkadu. Usg kontrola po 2-3 měsících. Lokální aplikace zpočátku protizánětlivých a po té mírně prohhřívajících mastí je vhodná.
S pozdravem Zatloukal
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.