Prevence začíná již vhodnými veterinárními podmínkami pro převozy koní, vakcinací, zásadami správného odčervování a řadou dalších.
Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak se postarat o koně po flegmoně. Mám 3-letého valacha krerý dostal flegmonu, cca měsíc byl léčen antibiotiky. Měsíc po léčbě se flegmona vrátlila, nohu měl nateklou od kolene až dolů, týden nebyl schopen chodit, znovu byl přes měsíc léčen antibiotiky (patogení streptokok ve stěru), dostával Priznicův zábal, když byl schopen, tak se vodil, poté byl přesunut na pastevní ustájení. Před 2 týdny ukončil léčbu antibiotiky. Nohu má stále oteklou, po přiměřené práci nebo pokud s koňmi běhá ve výběhu jde otok dolů, pravděpodobně mu zůstane sloní noha. Chtěla bych se zeptat, 1) zda a jaký vliv má jádro na otok nohy. 2) zda by se mu měla noha bandážovat nebo používat zateplovací kamaše a jaký vliv to má na otok (problém je, že má oteklý hlavně hlezení kloub a ten mu nezabandážuji a i kdyby, tak to ve výběhu nevydrží dlouho) a za 3) jakou bych měla zvolit zátěž a zda bych mu neměla dát raději volno a spoléhat se jen na opohybování ve výběhu.
Za odpovědi předem děkuji
Cviková
Dobrý den. 1. Nemá vliv. 2. Zateplovací bandáže jsou vhodné nebo cokoliv, co pomáhá zvýšit cirkujlaci krve v noze.3. Tedy nejlépe kontinuální a přiměřený pohyb, možný na pastvě, pokud kůň chodí nebo pod jezdcem, což opět zlepšuje prokrvení končetiny a tím snižuje otok.
S pozdravem Zatloukal
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.