Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

,,Závislák"

Autor: Radka Datum: 28.08.2013 19:07

Dobrý den,

vlastním 11-ti letou kobylku ČT, kupovala jsem jí ze sportovní stáje, kde koně nechodily vůbec ven a byly zavřený v boxe. Když jsem si jí dovezla a ustájila jí na pastevku začla být závislá na koních, což dá rozum, ale jak jí odnaučit závislost? Ze začátku nebyla schopná vyjít mimo ohrady, kde na koně nevidí, ted už jsme postoupily trošku dál a dokážu jí od koní dostat, ale celou vyjíždku nervuje, klepe se, potí se, hrabe, nechce spolupracovat a všeho se leká. Jak si s tímto poradit?

Předem děkuji za odpověď.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

opět je zde individuální přístup, který by mohl pomoci při řešení tohoto problému. Koně, jak každý dobře ví, jsou stádová zvířata. Pokud doslova nevyrůstá jedninec sám od malička, bude asi vždy inklinovat k jiným kolegům. Spíše bych se asi nejdříve zeptal, jaké jsou Vaše možnosti.

Tedy

1. zda můžete na vyjížďku jezdit ještě s někým

2. zda je možné postupně odlučovat koně od ostatních do jiného výběu, resp. vedlejšího výběhu s méně koňmi, aby pak byla třeba jen s jedním koněm a posléz třeba jen sama s ostaními koňmi na dohled

3. jezdit a věnovat se koníkovi častěji, denně a tím ji nahrazovat ostatní koně. Možná i třeba nenechávat ji ve výběhu příliš dlouho. Sám zastávám názor, že jezdeckého a sportovního koně není nutné nechávat celý den doma ve výběhu. 

4. samotná práce na jízdárně by měla věst koně ke stále dokonalekšímu ovládání a ochotě podřídit se, resp. spolupracovat s jezdcem. Tedy by pak v době, kdy se chce "sprostě" vrátit k ostatním zpět nehledě na to, zda má na hřbetu jezdce měla být snadněji přesvědčitelná k podřízení se vůli jezdce. 

Měl jsem zde k nápravě koně, mladou klisnu privátního majitele, která se mimo stáje chovala velmi nepředvídatelně  a až nekontrolovatelně. Časem, jak se důsledně jezdila na jídárně a procházela prací na cvalovce se stálava více ovladatelnou a rozuměla třeba zádržím a ochotněi se nechala přistavit, což pak vedlo k tomu, že jsme jezdili na procházky pak již na zahozené otěži.

Pokud by jste neměla dojem, že toto by mohlo vést k nápravě, tak bych docela rád věděl, jaký je Váš názor a co vše jste již zkusili.

Jinak přeji hodně zdaru a pochopení

S pozdravem

Daniel Toušek

 

 

 

 

31.08.2013 19:19
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní