Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Sestava jidelníčku

Autor: Markéta Datum: 06.09.2013 13:37

 Dobrý den,

Chtěla bych Vás poprosit jestli je možné sestavit správný jídelníček pro mého koně. Mám kobylku je jí 19let je zapsaná jako ČT ale má spíš v sobě hodně A1 Matka: A1 otec: Track. Má režim 24/7 a nonstop přístup k senu, celý život byla živena jen ovsem, chtěla bych jí změnit jídelníčet tak aby jí to neublížilo ale zároven pomohlo. Přešla jsem na cukrovarské řízky se sladovým květem plus na zimu dávám medicam 5denní kůru (problémy s dýcháncím traktem a jdou jí trochu vidět zebra) je spíše využívaná jako mazlík na občasné svezení po přírodě. Za jakou koliv radu budu moc ráda předem moc děkuji

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

U plnokrevníků se často setkáváme s kondicí, kdy jsou vidět žebra. Důležité je vědět, jak bvypadá zbytek těla - záď, hřbet. Ideální by bylo, kdyby jste mi mohla přiložit fotografii.

Dopředu však musím říct, že solidní nasvalení se dá dosáhnout jen pravidelným a přiměřeným pohybem.
Také je důležité respektovat, že každý kůň (stejně jako lidé) je jiný a některý je baculatý celý život a jiný je pořád jako "lunt".

K vaší dávce:
Lepší než oves by byl ječmen, píšete že ustájení je 24/7 volně, tak by to neměl být žádný problém. Ječmen má více bílkovin a nemá avenin, který je pro koně příliš motivační.
Rozhodně nekrmte cukrovarské řízky - je to koňácké dogma, že zlepšují kondici, ale je to nesmysl, bohužel tohle tvrzení propagují často i rádoby odborníci na výživu koní a tak lidi kolem koní dál matou.
Cukrovarské řízky je krmivo, které má velmi málo živin a majitel koně má pocit, že z hrstičky suchých udělá kýbl krmiva, ale živin v tomto je pomálu.

Spíše bych doporučil kombinovat sladový květ se sojových extrahovaným šrotem. Tato kombinace je pro starší koně dobrá a kondice se lepší.

Celkově by mohla denní dávka vypadat takto:

seno, pastva
0,5 kg ječmen
0,3 kg sladový květ+sojový šrot

Přeji hezký den.

08.09.2013 08:50
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní