Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
mám 8letého valáška po Mineralovi. Kupovala jsem ho jako půlročního a i asistovala při jeho porodu(láska na první pohled:o)Od hříběte je přes den ve výběhu, v noci v boxu. Obsedala jsem ho ve 4 letech, v listopadu 2011 měl úraz (slečna co mi chodila jezdit ho pevně přivázala, utrhl uvaziště hodně se potloukl, léčili sme to do konce ledna) za pravou přední nohu si vrazil železnou tyč (vešla se mi do rány téměř celá dlaň), zahojilo se to bez následku ani jizva nezůstala (veterinářka mi místo šití dala enzymatickou mast) pravá zadní též hodně odřená a v polovině prosince se mu udělal na kolením kloubu hematom, také jsme zvládli ale do teď se mu místo potí. Levá strana byla takřka bez újmy na pohled ale měl skříplý nerv v pánvi, pravidelnou chůzí se mu to uvolnilo ale raději jsem si zavolala ještě fyzioterapeutku (Monika Plachá) a ta mu odblokovávala 3 bederní obratle. Do teď bylo vše naprosto v pořádku ale posledních 14 dní mám pocit, když na něm jedu, že se mu podlamuje levá zadní noha, nekulhá ale na dotek projevuje bolestivost, ve výběhu běhá s koňma jen pozoruji, že si jí ulevuje, když stojí. A teď ke krmné dávce, na večer mu dávam půl ešusu ovsa, půl ešusu šrotovaného ječmene a ešus krmení hipollyt nutristar smíchaný s vollwerpellets, nemá úplně dobrou kvalitu kopyt tak ještě vitamíny premin hoofcare a msm. Na ráno má zase půl ešusu ovsa, půl ječmene a ešus granulý z ovesných šlupek (Bílý mlýn Kepka).Chodí tak 5x týdně, 2x terén v lese, 2x jízdárna a 1x lonž. V létě je na pastvě a na noc seno. Potřebovala bych poradit, zda je tato dávka optimální pro takto pracujícího koně a jaké vitamíny nebo doplňky by byly vhodné v kombinaci s premin hoofcare na posílení vazů kvůli té zadní noze. Koník vypadá v dobré kondici, ani hubený ani tlustý, na pohled je hodně líbivý, akorát by si mohl více osvalit záď ale ač jezdíme kopečky, tak nemá takový ten hezký zakulacený zadek. Moc děkuji Pěnkavová
Dobrý den.
Nejsem bohužel schopen posoudit pohybový problém z tohoto popisu - to bude práce pro odborníka veterináře a případné léčení problému.
V případě krmné dávky můžu poradit.
Nejdříve ke krmivům, která bych v krmné dávce ponechal:
oves i ječmen je v pořádku, pokud dobrá kondice a temperament vašeho valáška je dobrý, neměnil bych nic na množství a poměru.
Co v krmné dávce být nemusí, nebo je to zbytečné vyhazování peněz:
Granule z ovesných slupek nejsou žádné krmivo - jen odpad po zpracování ovsa a nemají v normální krmné dávce co dělat.
MSM funguje jen jako tlumič bolesti (podobně jako Ibalgin, Ibuprofen) nemá žádnou prokázanou přímou účinnost na zlepšení pohybového aparátu. Jen tím, že kůň necítí bolest, získává majitel koně pocit, že je to lepší. V lehčích příapdech onemocnění to může fungovat pozitivně - přirozeně se uzdraví sám.
Premin Hoofcare je výborný výrobek pro prodávajícího - takováto koncentrace biotinu a organicky vázaného zinku a anorganického zinku při déledobějším podávání (více jak 30 dnů) může způsobit problémy s metabolismem vápníku a fosforu.
Vhodné je použít kvalitní kompletní minerálně vitaminový doplněk - ve formě doplňku do krmné dávky nebo volně dostupného lizu (není to žádný solý liz). Tak se dostane do orgranismu koně vše ve správném poměru a nehrozí nebezpečí potlačení nebo podporu jen jedné účinné látky oproti ostatním. Mohu vám doporučit například HORSAL EXKLUSIV nebo HORSAL LECKSCHALE (zmiňovaný kompletní liz).
Tak bychom měli dosáhnout požadovaného výsledku - zdravého koně s adekvátně vynaloženými náklady.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.