Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

24 letá kobyla s hříbětem 3měsíčním

Autor: Martina Datum: 16.09.2013 10:39

Dobrý den,

Před 2,5 měsíci mi onemocněla kobyla těžkým průjmem. Veter. diagnostikoval střevní onem. rotaviry a kokcidiemi,prodělala léčbu sulfoamidy,entizolem,byla znovu odčervena koproologie toho času neg. a bohužel došlo i k infuzní léčbě pro dehydrataci. Kobyla šla dolu o 150 kilo. Podotýkám,že je to čt hanoverského původu a do připouštění šla ve velmi pěkné kondici. Vlivem průjmu mi yeslábla tak,že jí musel zvedat traktor. Nyní již kobyla vstává sama někdy s malou oporou. Veter. mi doporučil vysokoenergetické granule,kobyla má jž zažívání v pořádku. Vyplnila se ve stehnech i plecích,ale bohužel nenabírá kolem páteře a kořene ocasu. Myslím si,že je to pro ní i stále problém při zvedání. Hříbě je přikrmováno též. Je krmena 3x denně W3 a 2x denně řepné řízky s otrubami 400 gramů a kvasnice. Má k dispozici seno a může i na pastvinu,ale to jí moc nebaví. Na noc je dekována a přes den dostává lehkou deku. W3 dostává v kombinaci s ječmenem dle krmného návodu 3kg W3 plus ječmen3kg. Přemýšlým jestli jí nepřevést na Horsal super extrém plus. Na W3 je třetí týden.

Děkuji za radu.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

U starších koní je bohužel někdy problém s oslabenou imunitou a zdánlivě jednoduchá infekce, může vše zásadně komplikovat. Rotaviry, kokcidie, salmonely, coli bakterie jsou normální součástí střevní mikroflóry, pokud je vše v rovnováze.

Vaše kobyla se dostala do těžkého stavu, kdy přestala přijímat potravu a začala rozkládat své svalstvo, aby získala potřebnou energii a bílkoviny. Je to ta nejhorší varianta úhrady energetického dluhu, výstavba nové svaloviny je pomalá, zdlouhavá záležitost, která bude trvat minimálně půl roku. Koně vždy v tomto případě hubnou nejvíc na zádi, hřbetu a naposledy až na plecích. Nabírání funguje opačně.  Podmínkou pro dobré osvalení je pravidelný pohyb, pak by šlo vše o něco rychleji.

Krmnou dávku máte nastavenou dobře (W3+ječmen). Jen bych odstranil zbytečná krmiva, která nic nepřináší, jen zabírají místo jiným krmivům, jterá jsou prospěšnější. Vyřadil bych cukrovarské řízky a otruby.
Kvasnice můžeme nechat - jsou prospěšné. Pokud by jste chtěla přejít na vyšší koncentraci energie, doporučil bych nejdříve HORSAL SUPER KONDICE, HORSAL EXTRÉM je možné také použít, ale nechal bych ho zatím do zálohy.

V každém případě je potřeba hodnotit změnu minimálně až po 2-3 měsících. Jak jsem už psal, výstavba svalstva je dlouhodobý proces a pořádně vidět je až po delší době.

16.09.2013 21:18
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní