Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Lze správným krmením předcházet kolikám?

Autor: Pavla Datum: 17.09.2013 14:58
Dobrý den, jsem šťastnou majitelkou 12ti letého valacha, anglického plnokrevníka. Jde o koníka který v mládí jezdil dostihy, ale jelikož se mu moc nedařilo, byl vyřazen a pracoval jako školní kůň. Koníka mám již 2 roky a bohužel v posledním roce dostal 3x křečovou koliku. První v únoru, druhou v květnu a třetí před dvěma dny. Vždy vlivem prutkého ochlazení. První dvě veterinář rozehnal "pouze výplachem" žaludku a pohybem. Při poslední již byly nasazeny kapačky, což mě vyděsilo. Prosím o radu, je li nějak potřeba upravit jídelníček. Kůň je v boxovém ustájení. Pastviny bohužel nemáme, ale cca 4 hodiny denně je kůň ve výběhu. Jsem Jezdkyně "začátečník". Jezdím 3 roky pod dohledem trenéra. Kůň má s semnou pravidelné tréninky s profesionálním trenérem. PO drezurní tréning, ÚT lonž s trenérem na zdokonalení sedu, ST terén, ČT parelli trening, PA drezurní tréning, SO volno, NE gymnastika a skokový trening. Vše jen v lehké zátěži. Ani já ani koník nejsme ve sportovní zátěži, ale děláme to pro radost a pro zábavu. Přesto pod dohledem profesionálů:-) Co se krmení týká. 3x denně seno, ráno 3/4 odměrky musli COOL mix Spillers,poledne 1/2 odměrky granule Horce and Pony Cubes Spillers, večer 3/4 odměrky musli COOL mix. K tomu vždy čerstvá mrkev nebo jablka. Na jeře a na podzim vařím lnění semínko pro dobré přilínání srsti. Vzhledem k diagnostikované podotrochlóze a problémy s klouby také denně přidávám kloubní výživu STRIDE. Po každém tréninku v letním období chodím s koníkem napást se na louku na vodítku. Při extrémně vysokých teplotách samozřejmě nahrazuji tréningy terénem. PO KOLICE MI VETERINÁŘ DOPORUČIL UBRAT RANÍ A VEČERNÍ KRMNOU DÁVKOU NA PŮL ODMĚRKY A DOPLNIT ŘEZANKOU, RÝŽOVÝMI OTRUBAMI, SLUNEČNICOVÝM OLEJEM A VŠE ZALÍT TEPLOU VODOU. Krmím tedy teď takovou mokrou směsí, ale to asi nebude možné stále. Doporučíte mi prosím nějaké jiné trvalé řešení, jak předcházet kolikám. Musím dodat, že koník při ochlazení nemá potřebu pít a o obyčejnou studenou vodu moc zájem nejeví. Má napáječku spouštěnou nosem, takže nemohu moc kontrolovat kolik vypije, el při poslední kolice byl dehydratovaný. Když jsem mu donesla kybl obyčejné vody, pít nechtěl ale vlažnou vodu s olejem a otrubami shltnul.Prosím a radu a připomínky. S pozdravem Mgr. Pavla Šimůnková
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za podrobný popis vašeho problému a také za fotografie, které jste poslala.

Zátěž není vůbec rekreační, spíše bych ji charakterizoval jako střední. Tomu by měla odpovídat i krmná dávka.

To co vám doporučil veterinář mě docela vyděsilo. Ttímto stylem vlastně nutíte vašeho valáška nekousat a jen polykat, což je začátek problému se žaludkem a  následně i se střevy. Naštěstí je dávka jádra malá a nezvětšuje tak riziko žaludečních vředů, které jsou velmi časté u koní, kteří jsou krmeni mokrou stravou.
Upravil bych zcela určitě krmnou dávku. Vidím, že máte zakomponovány v krmné dávce výrobky Spillers. Z výživářského i ekonomického pohledu jsou to předražené produkty, které obsahují za drahé peníze vše co máte za minimální peníze ve stáj k dispozici, tedy seno a slámu. Zcela určitě bych vyměnil tyto krmiva za malou dávku koncetrovaných krmiv, které neobsahujjí oves a určitě ne pšenici!!

Váš koník by měl mít dostatek dobrého sena, pravidelný pohyb a pravidelnou stravu. Ideální je mít rozdělenou krmnou dávku na stejné díly - podle počtu krmení denně. není dobré krmit ráno, v poledne i večer něco jiného. Pravidelnost a určitý stereotip je pro koně velmi prospěšný, uklidňuje je to a nevytváří se u nich stres.

Když bude vás valášek přijímat dostatek sena, bude mít větší potřebu pít, trávicí trakt naplněný vlákninou vyvolává potřebu vody.

Nevím jaké máte možnosti dostupnosti jadrných krmiv. Popište mi prosím vaše možnosti, případně omezení, které by byly, pak se můžeme pokusit doladit lepší krmnou dávku, která by byla prospěšná pro vašeho koníka.

19.09.2013 22:16
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní