Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

?

Autor: Kristýna Datum: 21.09.2013 23:12

Dobrý den,potřebovala bych radu ohledně mé 19 leté kobyly anglického plnokrevníka. Když jedem ven tak ji nemohu zastavit sedem ani lehkým přitáhnutím otěží ,ale musím velice pevně zasednout a hodně tahat,jinak nezastaví . Na jízdárně zastaví celkem v pohodě ,sice to není úplně jak by mělo být ,ale zastaví daleko lépe. Ostatní koně zastavím sedem v pohodě ,ale ji ne. Děkuji za rady co s tím :)

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

snad jste již nezanevřela na mou pozdní odpověď ;-}

Osobně pracuji s plnokrevníky a připravuji je do dostihového tréninku. A mohu říci, že není od věci k těmto koním přistupovat více méně s jízdárenským respektem. Tím mám na mysli, že jsou to koně cíleně šlectěný pro dosahování max rychlosti a vůbec běhat dostihy. A co se týká jízdárenské práce, tak zde je potřeba být ještě mnohem důslednější a opakovat častěji stejné věci. Ideální je, aby jste třeba mohla zvládnout cválat s koněm i třeba 2 - 3 min v kuse p ravidelném cvalu, jako když by jste pracovala na objemu na cvalovce. Do tohoto pohybu často vkládat poloviční uádrže a sledovat, jak se na to bude kůň chovat. Měl by ideálně po povolení zůstat v pravidelném tempu, nezrychlovat a pak třeba i na "zahozené" otěži umět se vytáhnout. A to je proces. Poté není od věci s takto řádně odcválaným koněm začít přechody. Pokud jakýkoliv přechod vyžaduje doslova zatáhnutí, tak to ještě není ideální a nemá smyls chot takto cválat ven, kde je kůň více ariozní. Prostě pokud mi na jízdárně nestačí jen lehká výdrž rukou (doporučuji i kombinace s hlasovou pomůckou takové tiché "šššššt" ...), pak na tom je třeba neustále pracovat. A venku pracovat jen v těch chodech, které jsem jako jezdec schopen jezdecky zvládnout.

1. poloviční zádrž je prvek, od kterého vše začíná a končí - nezapomínejte na korektní přistavení před vlastní zádrží. Tedy netahejte obě oteže k sobě, ale vždy začne jedna dříve než ta druhá. Alespoň taková je teoretická rada.

2. pracujte pozvolna a systematicky navyšujte náročnost na přechody. Venku to bude vždy o poznání složitější.

3. zkuste při vlastním přechodu zůstat v odlehčení, aby se hřbet koně nepronul. Sedové pomůcky nejsou doslova tím, na co by měl lůň přejít a reagovat do nižšího chodu.

4. doporučuji knížku "Mistrovské lekce jezdeckého umění"

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=617029931672595&set=a.456355537740036.99392.455216477853942&type=1&theater

Budu rád podle potřeby za další konzultaci.

 

S pozdravem

 

Daniel Toušek

 

 

   

 

11.11.2013 13:47

Ing. Daniel Toušek

Přiložené výcvikové video:

http://www.jizdarnaradonice.cz/vycvikove-video-s-konem-indipendent/

11.11.2013 13:59
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní