Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ
V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Dobrý den,potřebovala bych radu ohledně mé 19 leté kobyly anglického plnokrevníka. Když jedem ven tak ji nemohu zastavit sedem ani lehkým přitáhnutím otěží ,ale musím velice pevně zasednout a hodně tahat,jinak nezastaví . Na jízdárně zastaví celkem v pohodě ,sice to není úplně jak by mělo být ,ale zastaví daleko lépe. Ostatní koně zastavím sedem v pohodě ,ale ji ne. Děkuji za rady co s tím :)
Dobrý den,
snad jste již nezanevřela na mou pozdní odpověď ;-}
Osobně pracuji s plnokrevníky a připravuji je do dostihového tréninku. A mohu říci, že není od věci k těmto koním přistupovat více méně s jízdárenským respektem. Tím mám na mysli, že jsou to koně cíleně šlectěný pro dosahování max rychlosti a vůbec běhat dostihy. A co se týká jízdárenské práce, tak zde je potřeba být ještě mnohem důslednější a opakovat častěji stejné věci. Ideální je, aby jste třeba mohla zvládnout cválat s koněm i třeba 2 - 3 min v kuse p ravidelném cvalu, jako když by jste pracovala na objemu na cvalovce. Do tohoto pohybu často vkládat poloviční uádrže a sledovat, jak se na to bude kůň chovat. Měl by ideálně po povolení zůstat v pravidelném tempu, nezrychlovat a pak třeba i na "zahozené" otěži umět se vytáhnout. A to je proces. Poté není od věci s takto řádně odcválaným koněm začít přechody. Pokud jakýkoliv přechod vyžaduje doslova zatáhnutí, tak to ještě není ideální a nemá smyls chot takto cválat ven, kde je kůň více ariozní. Prostě pokud mi na jízdárně nestačí jen lehká výdrž rukou (doporučuji i kombinace s hlasovou pomůckou takové tiché "šššššt" ...), pak na tom je třeba neustále pracovat. A venku pracovat jen v těch chodech, které jsem jako jezdec schopen jezdecky zvládnout.
1. poloviční zádrž je prvek, od kterého vše začíná a končí - nezapomínejte na korektní přistavení před vlastní zádrží. Tedy netahejte obě oteže k sobě, ale vždy začne jedna dříve než ta druhá. Alespoň taková je teoretická rada.
2. pracujte pozvolna a systematicky navyšujte náročnost na přechody. Venku to bude vždy o poznání složitější.
3. zkuste při vlastním přechodu zůstat v odlehčení, aby se hřbet koně nepronul. Sedové pomůcky nejsou doslova tím, na co by měl lůň přejít a reagovat do nižšího chodu.
4. doporučuji knížku "Mistrovské lekce jezdeckého umění"
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=617029931672595&set=a.456355537740036.99392.455216477853942&type=1&theater
Budu rád podle potřeby za další konzultaci.
S pozdravem
Daniel Toušek
Přiložené výcvikové video:
http://www.jizdarnaradonice.cz/vycvikove-video-s-konem-indipendent/
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.