Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den. Koupila jsem mladou kobylku WPB, 16 měsíců. U bývalého majitele pouze na pastvě či seně. Po příchodu k nám jsem odčervila - byly v trusu škrkavky, plánuji opět odčervení po dohodě s veterinářem. Prozatím dostává seno, pastva, minerální liz a voda neustále k dispozici. Mám ji ustájenou 24/7 s přístřeškem, kde nefouká, na pastvinu se jde do kopce a pastvina je v mírném kopečku. Mám dotaz, zda ji mám něčím přikrmovat (jádro, granule) či podávat nějaké další minerály pro její zdravý růst. Prozatím je většinu času jen na pastvě a učí se základní věci, popř. procházka na ruce, v příštím roce příprava na obsednutí. Po příchodu ji splasklo hodně nafouklé břicho. A ještě mám dotaz, zda je třeba dobré takhle starého koně přikrmovat granulemi KWP a jakou dávku by jste doporučil. děkuji za odpověď
Dobrý den.
První opatření jste udělala ideálně - odčervení, ustájení 24/7.
Jako další bych vyloučil minerální liz - je to jen obyčejná sůl, která koni nestačí - neobshauje žádné účinné látky mimo soli. Doporučil bych spíše kompletní liz (vitamíny, minerály, stopové prvky) HORSAL LECKSCHALE. Není to kostka, ale kbelík, který si kobylka může nalízat pode své potřeby.
Granule KWP bych raději nedoporučil, pode složení i podle použitých surovin to není dobrá výživa pro mladého koně.
Sledujte osvalení a kondici kobylky a pokud by se zhoršovala, tak je možné řešit nějaký příkrm - ječmen, nebo nejaké kvalitní kompletní granulované krmivo.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.