Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Pokračování dotazu na "Jak předejít krmením kolikám"

Autor: Pavla Datum: 24.09.2013 09:39

 Velice děkuji za odpověď. Abych navázala na svuj dotaz ze 17.9. 2013.... ve stáji máme na krmení k dispozici seno, slámu, oves, lněné semínko. Granule, musly, řezanku, otruby a další věci si objednáváme každý po vlastní ose. Z tohoto důvodu bych nejvíce ocenila radu, která značky, či který výrobce dokáže v granulích či v musly nabídnout vše potřebné v jenom balení:-) I proto, že potom mámpřed boxem 5,6 boxů s různým krmením. Finanční stránka naštěstí není problém, ráda si za tento "comfort vše v jednom" připlatím. Byly mi doporučeny značky ST. Hippolit či Pavo. Jaký je Váš názor. Krmení ve vodě dle Vaší rady určitě zruším, už z toho důvodu, že valášek mi přestal mimo tuto krmnou dávku úplně pít. Spillers Cool Mix mi nejvýce vyhovovali z toho důvodu, že po tomto krmení byl koník opravdu klidný. Jakožto bývalý dostihák býval v terénu vzrušivý, veselý a hravý. Stejně tak na jízdárně se stal po těchto krmivech daleko klidnější a soustředěný. Jak už jsem psala, nejsem příliš zkušená jezdkyně a s bujnými koňmi si neumím dost dobře poradit. Dále bych se chtěla zeptat na podestýlku. Před kolikou byl na slámě, teď je na pilinách. Předpokládám, že bude lepší vrátit se na slámu? Také jsem dostala doporočení na "Elektrolit", který prý podporuje koně v pití. Zkoušela jsem i hroznový cukr do vody a bez odezvy. Ani v napaječce ani ve vědru. Nic. Přikládám ještě nějaké fotky ze včerejšího tréningu, které ukazují jak koník aktuálně vypadá. Opět velice děkuji za odpověď.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Ze zdrojů krmiv, které popisujete, bude dobré pro vašeho koníka seno, sláma a použít lněné semínko na jaře.

Krmiva, která zmiňujete jsou rozdílná kvalitou i cenou. St. Hipollyt je dobrý ale neúměrně drahý, navíc deklaruje nesmyslné hodnoty, pokud trvá na tom, že všechny suroviny jsou jen přírodního původu (nebo nejsou jen přírodní a pak je to podvod).
Pavo má cenu neúměrně vysokou kvalitě a obsahu živin.

Každopádně musíte volit krmivo bez ovsa - sama píšete, že váš koník bývá veselejší a hravější jak má příležitost.
Mohu vám dporučit vysoce kvalitní krmiva, kde je obsaženo vše potřebné z oblasti účinných látek - vitamíny, minerály, stopové prvky a neobsahuje oves. Pro vaše účely bych zvolil HORSAL SPORT, ten by měl odpovídat vašim potřebám nejlépe. Dávku budete muset postupně doladit, začal bych na 1,5 kg denně, rozdělené na 2-3 krmení. K tomu můžete přidávat jak jste zvyklá mrkev, jablka. Pokud by to bylo málo - byl smutný a unavený tak přidat 0,5 kg, Pokub by byl příliš silný, tak naopak ubrat.

S pitím si nedělejte zbytečně starosti, pokud bude mít váš koník na jídlo klid a po jídle také, tak bude mít potřebu pít a určitě vodu vyhledá.
Elektrolyt na podporu pití je nesmysl, spíše to koně odradí.

Ještě jsem si vzpoměl na kloubní výživu. Opět musím poznamenat, že je to bohužel jen obchodní trik. Kloubní výživa podávaná v krmivu se nedostane na místo určení - do kloubu. Stojí vás to jen peníze, jediný účel je ten, že mírní bolest - pokud kůň nějakou má. Když je skutečně doagnostikováno onemocnění kloubů nebo šlach, tak se vyplatí použít injekční aplikaci, přímo do místa poškození. To funguje dobře a vynaložené prostředky jsou investovány cíleně.

Nechte koníka zatím ještě na pilinách. Je možné, že loňská sláma nebyla úplně kvalitní (loni byly špatné podmínky pro sklizeň obilovin) případně byla napadaná plísněmi a to mohlo mít také vliv na vznik koliky. Vyčkejte až se letošní sláma "vydýchá" a pak bych to pomalu zkusil zase vrátit.

28.09.2013 22:02
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní