Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Sestavení krmné dávky pro pětiletého valacha Appaloosy

Autor: Eva Datum: 01.10.2013 16:42
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Jedná se mi o to, abych správně krmila svého koně. Je to pětiletý valach (kastrace 21.9.2013 - lehce mi po ní zhubl=foto před kastrací, nyní je patrný lehký opad svalstva, jsou vidět žebra) plemene Appaloosa. Doposud byl pouze na trávě a seně. Žádný jiný příkrm ani vitamíny nebo minerály nedostával, co vím. Nyní začínáme s prací ze země a chystáme se na obsedání. Využit bude jako rekreační westernový koník, s frekvencí vyjížděk 3-4x týdně do terénu, příštím rokem nějaké semináře-hosemanship, huberty, časem pár hobby vytrvalostí. Žádné zdravotní problémy nemáme, pouze mu "lupe" v kloubech, ale nekulhá. Co se týče osrstění, tak zatímco naši zbylí koně (A1/1) už začali přesrsťovat na zimní, valášek je stále v letní srsti, ne a ne začít línat. Co se tedy týče krmení, nyní je i stále prozatím na trávě a na seně (k senu má volný přístup=balík volně ložený na pastvě). Chystám se koupit mineralizovaný liz (Je lepší s mědí nebo mez mědi?). Přímo tedy ke krmné dávce - co si myslíte, že pro takovéhoto koníka bude nejlepší? Osobně jsem měla v plánu toto: http://www.raj-ohlavek.cz/999-st-hipolyt-nutri-star-20kg.html plus sladový květ, případně přídavek rýžových otrub a trochu /např. dvě hrsti/ vojtěškových granulí-je-li to vhodné..? Co se týče hondroprotektiv, vybírám mezi Orling Gelapony Arthro a Nutrihorse Chondro. Které si myslíte, že by mohlo být lepší? Osobně se mi více líbí Nutrihorse, obsahuje kromě hydrolyzovaného kolagenu i glukosamin a chondroitin. Oba přípravky by měly být bez MSM. Dále dotaz k srsti - při volbě granulí St. Hyppolyt Nutri Star - je vhodné přidávat ještě extrudované lněné semínko, případně i slunečnici? V krmení jsem začátečník, teprve se tím probírám, prosím tedy o shovívavost v případě nejasných dotazů či "splácání všeho ke všemu".... Mnohokrát Vám děkuji za Vaši odpověď
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za fotografii, je vždy lepší vidět vše na "vlastní oči". Podle mého názoru jeho kondice odpovídá věku. Momentálně prodělává více změn najednou.

Kastrace, práce (i když jen mírná) je dosti velký zásah do jeho dosavadního klidného života. S tím se musí vyrovnat hlavně psychicky, fyzicky mu to nedá až tak zabrat.
Přelínávání je u každého koně vždy trochu jiné, i typ srsti může být odlišný - na jemnější srsti bez hrubých krycích chlupů není přelínávání tak vidět. Myslím si ale, že hlavní důvod pro zpomalené přelívání je kastrace - narušení hormonální rovnováhy. Musíte mít trochu trpělivost, až se mu vše v těle vyrovná a usadí.

Nyní ke krmení, začal bych s tím, co bych nedělal (podle mého názoru).

  1. nemá smysl podávat žádná chondroprotektiva - v jeho věku je to naprosto zbytečné až se začne pobyhovat, pracovat, tak se vše srovná
  2. nevím jeslti pro vás nebude jednodušší krmiv jen jedno krmivo, aby jste nemusela každé krmení kombinovat 3-4 druhy krmiv
  3. St. Hipollyt Nutri Star je šíleně předražené krmivo, které bych určitě nekupoval, je možné koupit kvalitní krmivo za polovičku ceny a živinově bohatší
  4. rýžové otruby jsou dobré pro nemocné koně - po kolice, při Tying-up syndromu apod. - pro vašeho koníka zbytečné
  5. extrudované lněné semínko je dobré až na jaře, při jarním přelínávání, teď bych ho nekrmil
  6. takzvané mineralizované lizy jsou vždy z 99 a více % jen sůl a nic víc než to koním nedá, není to správná cesta

A obráceně co bych doporučil:

jednoduchou krmou dávku:

  • seno, pastvu (teď už to nebude žádná sláva)
  • z jadrných krmiv kompletní granulovanou krmnou směs HORSAL W1 v dávce 0,5-1 kg denně
  • je možné ještě přidat dokud budou vaši koně volně na pastvině (nebo výběhu) kompletní minerálně vitaminový liz (obsahuje i mikrorvky v organické vazbě) HORSAL LECKSCHALE, koně si nalížou podle toho kolik zrovna potřebují a nemusíte řešit jejich momentální potřebu a myslet za ně (mají větší hlavu a svůj rozum :-))

05.10.2013 20:18
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní