Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den.
U dostihových koní bývá téměř běžné, když se vysadí z pravidelné dostihové práce, že zhubnou. Ztráta hmotnosti je ale z největší části způsobená ztrátou svalové hmoty. Začervení je také jedním z problémů. které může celou situaci zhoršit, ten už máte nyní pořešený.
Nasvalení lze dosáhnout jen pohybem - pravidelným. Žádným krmením nelze donutit svaly, aby rostly, když nemají stimalulaci - potřebu se hýbat. Systémem výživy je tento proces možné jen podpořit.
Krmnou dávkou můžeme dospět ke ztloustnutí, ale to není úplně správný směr, kterým se chcete vydat.
Do krmné dávky bych doporučil zařadit ječmen, olej, mrkev. Pokud máte ještě i rýžové otruby, tak pro první měsíc je můžete také do krmné dávky zařadit. Nedoporučuji krmit řízky ani pšeničné otruby. Pro první 2 měsíce by bylo dobré sehnat sojový extrahovaný šrot, který podporuje vývoj svaloviny (ale nenahradí pohyb).
Potom by denní krmná dávka mohla vypadat takto:
1-2,5 ječmene
0,25 kg rýžových otrub (1 měsíc)
0,5 kg sojového extrahovaného šrotu (2 měsíce)
mrkev (dokud budete mít - je tojen pochoutka)
seno podle jeho potřeby
Dávku ječmene regulujte podle jeho práce a temperamentu, po 2 měsících by měl stačit už jen ječmen ve vyšší dávce. Doporučil bych vám určitě doplnit krmou dávku kvalitním minerálně vitamínovým doplňkem ať už v sypké formě (HORSAL EXKLUSIV), nebo ve formě lizu (HORSAL LECKSCHALE).
Úprava kondice je věc dlouhodobá, cca půl roku, než je možné konstatovat nějakou zásadní změnu.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.