Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o radu ohledně krmení více mých koníků. Nejdříve se jedná o dvě PH klisny, jedna březí, která má pod sebou ještě do prosince hříbátko, druhé se nyní odstaví hříbátko. Jsou to starší klisny, jedné bude 20, druhé 18. Ani na jedné se nejezdí, jsou jen do chovu. Jedna měla v zimě úraz nohy, po kterém je bohužel už nejezditelná, na té starší se nejezdilo skoro nikdy, jelikož měla jako hříbě také úraz nohy. Klisny dostávají granule TH pro kojící cca 1kg a 0,5kg ovsa.
Dále pak Čt kobyla, která má 1-3x týdně vyjížďku do přírody kde tak 2x zakluše, 1-2x zacválá. Někdy se nám poštěstí a dostaneme se 1x týdně na jízdárnu na lehkou drezurní práci a skokovou gymnastiku, ale není to pravidelné. Kobyla je v dobré kondici, nyní nedostává skoro nic, jen trochu Th granulí western.
Poslední je roční hřebeček PH, který také dostává jen trochu Th western.
Všechny koně jsou nonstop na pastvině s přístřešky, kde mají k dispozici vodu, liz a v zimních měsících seno nonstop. Chtěla bych poradit co jim dávat, případně ze statkových krmiv nebo i poradit granule a dávky, jelikož Th granule již nebudeme moci asi nadále odebírat, jelikož jsme přišli o dodavatele. Na fotce je roček. Ostatních koníků nemám vhodně foto .-(
Děkuji Turzáková
Ještě bych vás ráda poprosila zda byste upřesnil co je podle vás lehká, střední a těždá zátěž. Většina krmiv pro koně je takto rozdělována a někdy se názory dost liší, děkuji moc...
Dobrý den.
Stejně jako ve vašem prvém dotazu, musím potvrdit, že způsob ustájení který vašim koním poskytujete je ideální. Jestliže máte přes pastevní období dostek dobré pastvy, tak je to základ pro kvalitní život.
Doporučil bych vám pro vaše koníky doplňková krmiva řady HORSAL.
Pro klisny je vhodné krmivo HORSAL W3, v množství 0,5 - 1 kg, je možné kombinovat s ovsem, tak jako dosud. Až bude klisna kojit, dávku zvyšte na cca 3-4 kg podle její kondice a kondice hříběte.
Roční hřebeřek by měl mít v krmné dávce také HORSAL W3, zhruba do 2 let věku. Dávku odhahuji 0,25-0,5 kg/den.
Pro vaši sportovní kobylku bude dobrým doplňkem HORSAL W1, podle aktuální zátěže v množství 0,5 - 1 kg na den.
Všechny zmíněné doplňkové krmné směsi mají vysoké obsahy účinných látek (stopové prvky některé dokonce v organických vazbách, vitamíny), takže i v nízkých dávkách dokáží zabezpečit požadavky koní. Unikátní doplněk Ceravital zlepšuje využití živin a zvyšuje tak stravitelnost energie i bílkovin ve všech krmivech řady HORSAL.
Ještě k definici práce, máte pravdu, že se podle různých autorů liší. Já používám tuto širší, která je přehlednější:
Lehká práce |
-práce na jízdárně (kůň se potí) – 1 hodina
-vyjížďka do terénu v kroku – 3 hodiny
|
Střední práce |
-2 hodiny práce na jízdárně nebo 1 hodina klusu v pracovním tempu a půl hodiny středního klusu
-2 hodiny práce v lese
|
Těžká práce |
-práce na jízdárně více než jednu hodinu
-hodina a půl střední klus a čtvrt hodiny cvalu
-4 hodiny práce v lese
|
Intenzivní zátěž |
-mnohahodinová zátěž při military či distančním dostihu nebo vozatajském maratónu
-absolvovaný rovinný nebo překážkový dostih
-celodenní práce v lese
|
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.