Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka na míru

Autor: Jana Datum: 17.10.2013 22:18

 Dobrý den,

ráda bych se zeptala na krmení 2 koní klisny a hřebce. Klisna je březí v šestém měsícím, bohužel z RTG snímků lze vypozorovat hraniční nebo mírnou stenózu páteřnického kanálu. Zejména proto bych ráda nastavila správně krmení už březí kobyly, abych zamezila výskytu této vývojové vady u hříběte. Kobyla je mohutná velmi pažravá a má skolny k obezitě, a to i přes to, že pravidelně jezdí a krmena je především senem cca 10kg a dostává jen symbolicky hrstku jádra. Ráda bych ji ale krmila pouze senem a přitom bych si denně dávala požadovanou dávku minerálů, chtěla bych dodržet potřebné poměry minerálních látek, zejména Ca:P. Bude mít ale dostatek bílkovin? Pokud ne, jaké existuji bílkoviny bez sacharidů? 

U hřebce je situace zcela opačná, hrubým odhadem sní i 15kg sena, k tomu litr jádra 3x denně a 1 kukuřice, jedná se o drobného koně do 500kg, dávka se mi zdá velká, avšak jakmile dávku snížím, kůň začně okamžitě hubnout. I přesto, že se jedná o hřebce je velmi klidný a nijak se nestresuje. Přítomnost kobyl v hale apod ho nestresuje. Přes zimu bych ho chtěla přestat jezdit a dopřát mu jen výběh. Ráda bych přešla na krmný koncept: ječmenné vločky, vojtěšková řezanka, travní řezanka sušená teplým vzduchem, jablečné výlisky, kukuřičné vločky, jablečný sirup, pšeničné otruby, kukuřičné klíčky, melasa z cukrové řepy, řízky z cukrové řepy, slupky vinné révy, otruby z ovesných slupek, směs olejů ze semínek (lněné semeno , slunečnicové semeno, fenyklové semeno, černuchové semeno) jemně mleté 3,0%, ovesné vločky 2,8%,, byliny (máta peprná, koriandr, šalvěj, libeček, oregáno, majoránka) 1,8%, směs olejů (lněné, slunečnicové a kukuřičné klíčky) lisované za studena 1,4%, ječné otruby, extrakt z jader vinné révy, vápník z mořských řas, sůl, moučka z mořských řas, pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice, denní dávka dle potřeby asi 3 litry.

Avšak jsem laik, tak bych Vás chtěla poprosit o případné doporučení či radu.

Mnohokrát děkuji za odpověď.

 

Diskuze v rámci dotazu

Jana Baunerová

Omlouvám se za překlep, jedná se samozřejmě o stenózu páteřního kanálu.

18.10.2013 00:18

Jana Baunerová

 Dobrý den, děkuji za odpověď.

Má-li to pomoci, můžu u klisny změnit stáj a dát ji na pastviny, kde bude venku 24/7, neboť výjová vada, kterou má, byla diagnostikována jako špatné a příliš energetické krmení mladého koně. Právě proto se nyní tak intenzivně zajímám o správnou výživu koně :-)

Jméno poradce nevím, ale jednalo se o Švýcarského veterináře se specializací na výživu koní, musela bych poptat. Tímto krmivem je krmena celá tamní sportovní stáj. Já se na jeho sestavování nepodílela, byl to právě můj trenér a veterinář. Krmivo se jmenuje pracovně "Mix Mooslargue". Obsah bohužel nevím, jen vím, že vypadal opravdu dobře. V nové stáji je asi měsíc. Mohla bych se zeptat jaké minerály obsahuje krmivo HORSAL W1?

Děkuji.

 

 

"Mix Mooslargue". Bohužel obsah nevím. 

19.10.2013 20:17

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vidím, že máte dva zcela odlišné koně . Proto to bude chtít také odlišný způsob krmení.

Potřeboval bych vědět jak jsou vaši koně ustájeni - volně 24/7, pastvina, nebo boxově, nebo kombinace box, výběh - kolik hodin?

Pro klisnu je možné postavit dávku jen na dobrém senu. Samotný čistý zdroj bílkovin je prakticky nedostupný, ale není potřeba. Pro dospělého nepracujícího koně (tím je míněna i klisna do 8 měsíců březosti) je krmná dávka na seně mírně přebytková po stránce dotace bílkovin. S tím bych si nedělal starosti. Doplnit kvalitní minerální doplněk je správné, mohu doporučit například HORSAL EXKLUSIV, který pokryje potřebu klisny i vyvíjejícho se hříběte. Ve vysokobřezosti už by blo potřeba změnit přístup a krmnou dávku - doplnit energii i bílkovinu - můžete použít například doplňkovou směs HORSAL W3, která již obsahuje i potřebné účinné látky (vitaminy, stopové prvky).

Dávka jádra u vašeho hřebce je opravdu vysoká a právě to může být důvodem jeho hubnutí - využití živin je nekvalitní a pasáž krmiva je rychlá. Nemá spíše měkčí koblihy, nebo dokonce mírný průjem?
Když přestanete vašeho hřebce pohybovat, pracovat s ním, je pravděpodobné, že se jeho kondice ještě zhorší, začne opadávat nepoužívané svalstvo.
Potřeboval bych vědět jaké jádro, které krmíte 3x denně litr krmíte - je to nějaká směs, nebo jiný druh jádra?
 

Podle popisu krmiva předpokládám že se jedná o směs z řady HIPPOLYT. Tato krmiva nedoporučuji, ne z hlediska kvality, to rozhodně ne, jsou to dobrá krmiva.

Moje velké NE, je z pohledu ekonomiky. Komponenty které popisujete, nic zásadního koni nepřináší, ty hodně exotické jsou ve stopových množstvích (jádra vinné révy, mořské řasy), některé komponenty jsou zase jen odpad (otruby, řízky), další jsou normálně obsaženy ve normálním senu, které krmíte (travní řezanka), takže vlastně platíte za seno dvakrát, ale tahle varianta je mnohem, mnohem dražší.
Důležité je porovnat si skutečný obsah živin, který je deklarován na obalu krmiva, pak zjistíte, že za energii a bílkovinu platíte v tomto případě až dvakrát více než u jiného krmiva, které je kvalitativně naprosto shodné, ale není postaveno jako chyták (lidem se líbá myšlenka mnoha "přírodních" komponentů).

Ideální varianta je použít kombinaci ječmen (nebo oves), kukuřice a minerální doplněk, nebo hotovou doplňkovou směs, mohu doporučit pro vašeho koně, pokud nebude přes zimu pracovat, směs HORSAL W1. Směs je postavena pouze na obilovinách a špičkovém vitamínovo-minerálním doplňku, neobsahuje žádné odpady ani zbytečný balast. Předpokládám, že by měla stačit vašemu hřebci v množství 1,5 - 2 kg/denně, množství budete muset doladit, podle jeho kondice a temperamentu.

Pro další dotazy jsem vám k dispozici.


 

18.10.2013 19:39

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je škoda, že vaše kobylka už není v režimu 24/7. Je sice dominantní ve stádě, ale to tak prostě je, když se přístup do stáda omezuje, stávají se pak souboje častější a může z toho plynout i určité nebezpečí úrazu. Na druhou stranu, čím více bude březí, tím by se měla uklidňovat a "myslet na hříbě". Já by se přimlouval o zachování původního režimu 24/7, důležitý je pravidelný samovolný pohyb, který si koně na dostatečně velké pastvině ordinují sami. Pokud je to jen výběh, tak to nemá takový význam, tam se samovolný pohyb nekoná.
Největší růst hříběte je právě posledí dva měsíce před ohřebením. Záleží vždy na kondici klisny, pokud je ve velmi dobré kondici, není potřeba nic navyšovat. Nicméně po ohřebení je nutné začít přikrmovat jádro a to relativně velké množství (2-4 kg). tak aby klisna zůstala v dobré kondici a hříbě mělo dost kvalitního mléka. Proto je dobré začít již poslední měsíc před ohřebením mírně přikrmovat, aby ten "šok" z vysoké dávky jádra nebyl takový. Mohlo by dojít i ke vzniku žaludečních vředů.

U vašeho hřebce se obávám, že vás nezávislý poradce trochu "tahá za nohu" (můžu vědět o koho se jedná??). Pokud by měla být směs sestavená přesně pro vašeho hřebce, musela by jste jí odebrat minimálně 1,5 tuny, s tím, že tento typ směsi má záruční dobu max. 3 měsíce. Když přepočítám litry na kg, tak jste ji schopná zkrmit za 3 měsíce pro jendoho koně cca 220-250 kg, pak by vám prošla.
Každopádně každá změna je pro člověka i koně nepříjemná, i když je dělaná s dobrými úmysly.
Nevím jak je to dlouho po změně ustájení a sena?

Další otázku mám k doporučeným aminokyselinám. Potřeboval bych vědět jaké aminokyseliny a v jakém množství krmíte?
Obecně se takto přistupuje (používají se podobné speciality) ke špičkovým sportovcům - dostihovým koním, skokani na stupni ST, T, špičkoví military koně. Máme také v sortimentu i když ne na Eshopu (to není pro každého) speciální přípravky HORSAL LIQUID v tekuté formě. Nenabízíme je ale standardně, pouze odborníkům, dostihovým trenérům apod.

Jsem přesvědčen, že váš hřebec je nyní potřebovat nebude. Můžete postupně dokrmit HIPPOLYT a přejít na HORSAL W1, zcela určitě vás to vyjde mnohem výhodněji a váš hřebec získá pevné (koňské) koblížky a klid. V většině případů právě vysoké dávky jádra vyvolávají právě opačné reakce, ne jso požadovány. Pak je potřeba vyměnit "jádro" za koncentrované zdroje živin a situace se během několika měsíců zklidní.

Na závěr bych chtěl říci, že každá změna kterou uděláte si potřebuje "sednout", proto je potřeba vyčkat a být trpělivý, hodnotit se dá výsledek minimálně po měsíci a zásadní změny až po 2-3 měsících. Koně jsou výrazně konzervartivní zvířata a pro ně rozhodně neplatí "Zázraky ihned, nemožné do tří dnů" .
 

19.10.2013 12:22

Jana Baunerová

Omlouvám se za překlep, jedná se samozřejmě o stenózu páteřního kanálu.

18.10.2013 00:17

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý večer.

Pokud máte možnost klisnu poslat na kvalitní pastviny (teď v zimě to není úplně ono) s dostatkem pastvy a prostoru (dobrý poměr je 0,5 ha na jednoho koně), bude vám určitě vděčná a pro hříbě nemůžeme udělat nic lepšího.

Když se dívám do sousedních zemí a konzultuji praktické otázky s kolegy v Německu, Rakousku i Itálii, nestačím se mnohokrát ani divit. Místo jednoduchého řešení se vymýšlí "vědecké" přístupy - speciální směsi a směsi směsí a speciální přídavky všeličeho. Úplně zapomínají na základy výživy a co je ještě smutnější je to často jen útok na kapsu zákazníka (přeci jen je na západ od nás více volného kapitálu), který je často přeochotný platit za "vědeckou" definici, neadekvátní částky.

HORSAL W1 obsahuje všechny potřebné minerální látky, stopové prvky a vitamíny ve vyrovnaném poměru, tak aby se vzájemně doplňovaly a "neškodily" jedna druhé. Konkrétní složení si můžete prohlédnout po prokliku na název krmiva - je tam hypertextový odkaz. Mimo jiné jsou základní mikroprvky zinek, mangan, měď  v organické vazbě kvůli vyšší využitelnosti těchto mikroprvků.

19.10.2013 23:07

Jana Baunerová

 Dobrý den, moc děkuji za odpověď. :-)

Klisna byla venku 24/7, ale omezovala ostatní koně v přístupu k senu a samotná si "dopřávala". Nyní je venku pouze přes den a snažím se dávku sena regulovat. Nechám ji tedy jen o seně + minerály.

Radíte, že bych měla ve vysokobřezosti krmnou dávku energie přidat, z rad veterinářů zase vyplývá, že by se dávka z růstových důvodů a porodu měla ubrat, neboť zejména poslední dva měsíce hříbě jen roste. Tak nevím :-) 

Hřebec má opravdu měkké koblihy, poslední dobou světlé. Napadá mě taky, zda-li nemá parazity? Byl dlouhodobě krmený směsí od Hippolyt, 3litry denně, ale směsí sestavenou na míru nezávislým výživovým poradcem, která není běžně dosputná a velice kvalitním senem + aminokyseliny. Avšak nyní již není ustájený ve sportovní stáji, majitelka stáje krmí směsí Energys Relax, přidává ječmen a má taky jiné seno a zdá se mi, že mu takový krmný program úplně nesedí, možná je něčeho příliš nebo málo nebo mu nesedí seno? Mám poměrně velkou zásobu směsy od Hippolyt, ale mohla bych postupně přejít na směs HORSAL W1, pokud by to něčemo skutečně prospělo. Hřebec chodí na pastvu jen na chvíli, kde pouze pobíhá a pozoruje koně v dáli. Já sama mu dávám aminokyseny stále. 

 

Děkuji za rady!

18.10.2013 22:16
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní