Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Výživa sportovního koně po úraze

Autor: Pavla Datum: 18.10.2013 13:39

Dobrý den,

chtěla bych poradit s výživou drobné, temperamentní, německé klisny (10 let, v kondici 520 kg - nyní méně, přirozeně dobře krmitelná). Klisna pravidělně pracovala, skákala do st. L, bohužel po vážnějším zranění je přes 3 měsíce bez zátěže (stála 1 měsíc v boxe - úplně bez pohybu, dále měsíc lehký pohyb na ruce a omezeně pod sedlem v kroku, 3. měsíc lehké vyjížďky 6x týdně - lehce klus). V současné době je již zdravá, není pohublá, ale samozřejmě bez svalstva.

Chtěla bych se zeptat, jakou byste doporučil ideální krmnou dávku pro tuto klisnu, aby byla dostačující při postupném zvyšování práce a zároveň jí příliš "nelezla do hlavy" - klisna má bohužel zakázán výběh a jak jsem již psala, je přirozeně temperamentní. V současné době krmíme cca 8-9 kg sena, (stojí na slámě, které dost sežere) a 1,5 kg granulí Energys Standart. Máme možnost krmit také ovsem, ječmenem a k tomu přidat minerální doplněk, případně i změnit značku granulí.

Velice děkuji za odpověď!

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Začal bych na 0,5 kg denně a když budete navyšovat práci, tak zvýšit i dávku postupně na 1-1,5 kg.

Doladit to budete muset sama, podle její kondice a chování při práci. Když bude bez elánu, případně by hubnula tak přidat, kdyby začně být příliš veselá, tak ubrat.

Přeji hezký den.

21.10.2013 12:22

Pavla Ladová

Dobrý den,

velice děkuji, mohla bych se ještě zeptat jaké množství ječmene je pro tuto klisnu dostačující v současné době, kdy se s ní začíná pracovat a kolik by se ho mělo přibližně krmit v závodní sezóně?

21.10.2013 12:18

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Postupné navyšování práce pomůže k návratu do dobré kondice. Aby jí nelezlo jádro do hlavy, proto je potřeba použít jiné druhy krmiva než oves.
Proto bych doporučil ječmen v kombinaci s kvalitním vitamino-minerálním doplňkem. Doporučit mohu například HORSAL EXKLUSIV, který je velmi kvalitní s velmi dobrým poměrem cena/výkon.

Pokud by jste chtěla a potřebovala krmit doplňkovou směs, až budete navyšovat zátěž, vyměnil bych STANDARD za směs s vyšší koncentrací energie a zároveň vyšší obsahem účiných látek. Zde by bylo dobré použít například HORSAL SPORT. K této směsi již není potřeba přikrmovat žádný vitamino-minerální doplněk, vše je již "schováno" uvnitř. Dávku 1-2 kg podle zátěže a jejího temperamentu.
Dávku sena není potřeba měnit,

18.10.2013 21:17
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní