Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Vyhazování

Autor: smazaný uživatel Datum: 22.10.2013 20:41

dobrý den,

jezdím kobilku se kterou jsem nikdy problémy neměla, ale přece jenom nastaly.

Jely jsme s kobilkou Hubertovu jízdu  a  kobilka byla jako utržená ze řetězu.Cválaly jsme po obvodu jízdárny a ona se hned začala plašit, vyhazovat, vyskakovat na zadní , dávat hlavu dolů, hrbit hřbet , vykopávat zadníma nohama a snažit se mě sundat z jejích zad.....Samozdřejmě jsem skončila na zemi.No dobrý nic se mi nestalo jen modřina , ale nasednu znovu a jdeme jen krokem.Při dalším cvalu se o to pokusila zas.

Vrátíme se na stáj a druhý den si jí vezmu do kruhovky a nastane zase to samé.Sesednu a vylonžuji ji.Znovu nasednu a ona se sama zabalí , chci cválat a ona to dělá zase sice v menším poměru , ale přec to dělá. Prosím poraďte mi co mám dělat, aby toho nechala jsem z toho nešťastná.....Celou dobu před tím jsme spolu dováděly a bylo vše v pořádku.Ateď se to tak zhroutilo , já se jí pomalu bojím vlézt na záda :(.

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

velice se omlouvám za opožděnou reakci.

1. Podle toho, co píšete, by se samozřejmě mohlo jednat o nějaké bolestivé problémy v bederní části hřbetu. Není zcela od věci, aby se na ni podíval nějaký šikovný chiropraktik.

2. Dalším problémem by mohla být jednoduše velmi špatný zlozvyk, kterým si je koník jist, že když začne vyhazovat, jezdec spadne a práce tím končí. V tom případě by nebylo od věci, aby si na ni sedl nějaký zkušený jezdec. Tím ale nemyslím jezdce odvážného, který nasedlá divokého mustanga a bude se snažit stuj co stůj udržet v sedle. To by byla příliš velká hra na náhodu. Ale někdo, kdo je schopen koně v kroku a klusu přivést na otěž a na kruhu pak vícekrát plynule bude jezdit přechody krok - klus - cval a zpět a opět klus a cval. A to ještě tak, že koni při nacválání nebude bránit v hubě. 

3. a zde se dostáváme k třetí možnosti, že by koník mohl prostě být naučen takto reagovat na příliš zbrklou pobídku do cvalu. Přičemž podle toho, co popisujete bych dával velkou prioritu vyšetření zad a poté zkušeného jezdce, který Vás vlastně také naučí poté, co zvládně koně, vlastní práci s konkrétním koněm. Tedy Vaší klisnou. 

4. a zcela by nebylo od věci dát řeba koni tři týdny volno, aby skoro zapoměla a pak ji začít další dva tři týdny lonžovat, aby se naučila nacválávat a udržovat cvla sama bez zátěže jezdce. S tím, že si osvojí ještě hlasové pomůcky.

Pokud by jste byla ochotna více popsat problém, kdy to začalo, resp. jak dlouho to již trvá a prostě takové trochu investigativní popřemýšlení ;-)

 

Děkuji

 

S pozdravem

 

Daniel Toušek

11.11.2013 13:33
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní