Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ
Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit.
Dobrý den,
vlastním kobylku anglického plnokrevníka stáří 9let.
Kobylka jezdila do svých 6let rovinové i překážkové dostihy, posléze byla mnou zakoupena. Jakožto začátečník nebyla zrovna naše vzájemná kombinace vhodná. Kobyla nevyhledávala lidský kontakt ( či spíše v nestřeženém okamžiku kousla, házela hlavou, šklebila se, uši položené vzdad ), pohlazení po hlavě u ní vyvolával obranné reflexy ( tedy útok ), jízdárenská práce, principy přiježděnosti zcela nulové. Vyjížďky do terénu nereálné, volný prostor ji evokoval k dostihovým závodům,Procházeli jsme v podstatě dvouletou krizí.
Po usilovné práci ze země, klidném vyrovnanému přístupu, se nám podařil vytvořit pohodový vzájemný vztah. Vzájěmně si již věříme. Na jízdárně pilně trénujeme přijmutí udidla a především oblouky a ohýbání, se kterým měla obrovské problémy. Dělá mi však starosti její ztuhlost ( především zad ). Na jízdárně a kruhovce se mi po 20min podaří ji alespoň částečně uvolnit a přijmout udidlo, přesto však cítím, že to není to pravé ořechové. Při jízdách venku je to ještě náročnější. Kobyla je dopředná velmi poctivá v tempu ( klus i cval ). A v tom poměrně rychlém tempu se mi nedaří zaktivovat záď.
Děkuji za Váš čas
Dobrý den,
zde je velmi obtížné přesně poradit. Velmi záleží na jezdeckých dovednostech. Plnokrevníci mají přirozeně plošší chody a je tedy třeba postupně a pozvolna pracovat na shromažďování. Což se ale dobře řekne, nicméně složitěji provede. Zapoměňme rovnou na nějaké drezurní chody. Nicméně u každého plnokrevníka, kterého jsem připraoval, se vždy plochost v klusu odstranila. Ve cvalu je jtřeba pracovat podle přiloženého videa tak, že pracuji tzv. na pohybovém dynamickém oblouku. A ikdyž třeba skripta pro trénink dostihového koně popisují potřebu jízdárenské práce, stejně praxe je tomu na hony vzdálena. Tedy troufám si říci, že i tento koník v ranném věku nebyl pracován podle principu uvolnění a tvorby dynamického oblouku. To v praxi znamená, že je kůň schopen a ochoten se ve všech chodech krok klus cval vytáhnout směrem za udidlem a cválat nějakou chvílí i vytažený dolů. A na to bych se ve Vašem případě zaměřil:
http://www.youtube.com/watch?v=WI-IdiX1Fqc&list=HL1352475242&feature=mh_lolz
Až by jste byla schopná s koněm cválat v pomalém tempu s vytaženou hlavou (třeba jen 20s) ale pokaždé s ochotou koně přes vybídnutí poloviční zádrží se opět protáhnout, pak se aktivuje záď zcela přirozeně. Poté lze koně takto brát na vyšší vzpřímení s tím, že hřbet má vysokou šanci zůstat pružný. Od tohoto momentu lze pak již pracovat na klasických jízdárenských resp. drezruních prvncíh, které koně rovněž podsazují a aktivují záď. Jako jsou přechodu krok klus cval a zpět, prodloužit zkrátit klus a cval atd.
http://www.jizdarnaradonice.cz/vycvikove-video-s-konem-indipendent/
Doufám, že to pomůže
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.