Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Složení krmné dávky QH

Autor: Nikol Datum: 11.11.2013 08:44

 Dobrý den,moc prosím o názor na krmnou dávku pro 6-ti letou reiningovou klisnu QH. Kobylka nemá žádné problémy, pouze by mohla nabrat, ale hubená není. Váha 450 kg.Děkuji Nikol

Ječmen mačkaný 1,5 kg / den, kukuřice drcená 1 kg / den, extrudovaná soja 300 g / den, minerálka Schaumann Horsal Turf Power dle dávkování.

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Nikol Šauli

 Samozřejmě bych raději krmila HORSAL, ale vzhledem k nákladům na měsíc ( mám koně 2 ) volím tuto cestu. Hlavně i kvůli tomu, že ječmen máme vlastní. Můžete mi prosím pomoci sestavit krmnou dávku? Mohu mít ještě k dispozici kromě ječmene, kuk. klíčků a soji: řepné pelety, slunečnici, slad.květ. Moc děkuji Nikol :o)

21.11.2013 17:58

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Krmná dávka je v pořádku, jen bych ubral dávku jadrných krmiv na cca 2 kg denně. Soja je v krmné dávce z nějakého speciálního důvodů?
Pro klisnu tohoto věku by již v krmné dávce nemusela být.

Přeji hezký den.

21.11.2013 15:19

Nikol Šauli

 Tak to je přesně to, co jsem potřebovala :o) Strašně děkuji za Váš čas. Mějte se krásně. Nikol

21.11.2013 18:58

Nikol Šauli

 jen poprosím množství buď v kg nebo na litry. Pro nás, kteří neholdujeme matematice jsou procentické údaje k ničemu :o) 

21.11.2013 18:01

Nikol Šauli

 Dobrý den,

moc děkuji za odpověď. Soju krmím z důvodu horší krmitelnosti kobylky. Doufám, že se malinko obalí tukem. Jen ještě doplním malou změnu: drcenou kukuřici jsem byla nucena nahradit kukuřičnými klíčky - dávka na jedno krmení je 1 l, což je dle váhy cca 670g. Je toto dostačující nebo mohu přidat? Jak jsem již psala, kobylka sice hubená není, ale kdyby přibrala, vůbec by jí to neškodilo. Bohužel jakmile navýším jádro ( v belíku má větší množství ), nesežere vše. Proto se snažím vybírat krmení, které nebude dělat objem v belíku. Soja je z tohoto pohledu ideální, je těžká, je jí  malinko a má spoustu tuku. Toť z mého laického pohledu :o) Děkuji Nikol  

21.11.2013 16:54

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

V tomto případě bych šel nejjednodušší cestou.

Pokud chcete dokrmit soju, tak ji přidáme v malém množství do krmné dávky, stejně tak i kukuřičné klíčky. Jestliže máte něco dokupovat, pak bych navrhoval znovu si sehnat kukuřici. Pro koně QH je ideální kombinace ječmene a kukuřice.

Navrhoval bych následovně:

1-1,5 kg ječmen
0,1 soji
0,1 kukuřičných klíčků
HORSAL STUTENPOWER

Až dokrmíte soju a klíčky a povede se sehnat kukuřici, tak přejděte na kombinaci ječmen+kukuřice v poměru 1:1 v celkovém množství do 2 kg.

U jadrného krmiva je problém, že čím víc krmíte tím hůře je koně tráví a člověk stále přidává aby se kůň opravil, ale ono to funguje obráceně.

Sladový květ je možné v malém množství přidávat (do 0,1 kg denně), ale nemá žádný zásadní význam ve výživě.
Cukrovarské řízky nedoporučuji pro výživu koní, nemají žádný výživařský význam, jen zabírají místo v trávicím traktu normálních krmivům, kteér mohou koním opravdu poskytnout živiny.
Slunečnice je také zdroj bílkovin a bylo by ji možno použít stejně jako soju nebo kukuřičné klíčky pro kojící klisny, nebo mladá hříbata.

 

21.11.2013 18:33

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Soja má sice vysoký obsah tuku, což by ke zlepšení kondice teoreticky vedlo, ale má vysoký obsah bílkovin (dusíkatých látek) 35-38 %. To je už příliš, takže tělo využije část energie na odbourání přebytku bílkovin. Takže to jde proti sobě.
Klíčky také nejsou energetické ale spíše bílkovinné krmivo, takže podobně jako u soji.

Klisna vám dávku nesežere, protože už to je na ní příliš vysoká dávka.

Doporučil bych raději použít koncentrovanou formu energie, můžete začít granulovaným krmivem například HORSAL W1 v dávce 1,5 kg maximálně 2 kg.
Druhá varianta je použít ještě koncentrovanější krmivo HORSAL SUPER KONDICE v dávce 1-1,5 kg.

Lepší by bylo začít HORSAL W1, pokud by se vám zdálo že se její kondice horší, přejít na extrudované krmivo. Jsem ale přesvědčený, že HORSAL W1 bude stačit, je na něm velké množství koní, které nemá s kondicí problém, spíše naopak.

Kdyby jste přešla na některé ze jmenovaným krmiv, nebudete již potřebovat Horsal Turf Power, již je "schován" uvnitř.

21.11.2013 17:27
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní