Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení a Výživa mladého koně

Autor: Lucie Datum: 21.11.2013 08:03
Dobrý den, pořídila jsem si 4 letou klisnu CS do sportu, byla do 4 let na pastvě, tudíž neměla skoro žádný příjem krmení, jen seno a hrstku ječmene ráno a večer(prý). Mám jí 3 měsíce a postupně začínáme pracovat, postupně jsem jí dala 2kg ječmene a 2 kg ovsa, ale problém je ten, že jí začaly natékat nohy a podle mého z ovsa vymýšlela strašné blbosti, chodila po zadních jak se jí něco nelíbilo, vyhazovala, venku utíkala z neznámého důvodu, tak jsem oves vysadila a je v klidu, jen nevím co jí dávat, dostává ted jen ječmen a příjde mi to málo, a zvýšit dávku jí nemůžu, jelikož jí opět natečou nohy. Chtěla bych vás poprosit o radu. Ještě máme problém s nasvalením zad, nabrala od té doby co jsem jí přivezla, ale okolo páteře se jí netvoří žádné svalstvo a mám strach, aby jí z toho nezačaly bolet záda, kamarádka mi radila vitamíny od Dromy Gama Orysanol, jaký je to váš názor? Předem mockrát děkuji za odpověď Moravcová
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Problémy jsou dva. První je, že dávka jádra kterou jste nasadila byla příiš vysoká, také zbytečná. Začínáte pracovat, takže intenzita práce je nízká a dávka opavdu vysoká.

Zcela správně jste vyřadila oves, někteří koně, kteří jsou více vnímaví, nebo více v krvi, mají s ovsem problémy - blázní.

Podle fotografie je kobylka velmi pěkná v ideální kondici.
Nasvalení zejména velkých svalů - záď, hřbet lze dosáhnout jen dlouhodobou pravodelnou prací - svalovou námahou. Žádné krmivo, ani minerální doplněk to sám nezvládne - i když to má na etiketě .

Krmnou dávku nastavte:

dostatečné množství objemného krmiva - pastva, seno
do 2 kg ječmene více ne, pokud by začala hubnout můžete mírně přidat po 0,25 kg
minerální doplněk HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg

Případně pokud by jste nechtěla řešit ječmen+minerální doplněk, můžete dát HORSAL W1 v dávce do 2 kg - je to granulované doplňkové krmivo, které už má vše uvnitř (vitamíny, minerály, stopové prvky)

Přeji hezký den

 

21.11.2013 15:17
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní