Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení hobby koní, krmení po kolikách

Autor: Radka Datum: 28.11.2013 23:59

 Dobrý den, prosím o pomoc při sestavení optimální krmné dávky pro mé dva hobby koníky. 

Jedná se o velkopolského valacha 5 let, cca 550 kg.

Je krmen kvalitní senáží v dostatečném množství /nedokážu odhadnout hmotnost/. Nyní dostává ráno a večer mačkaný oves cca 1,5kg - 1,5kg, večer vařené lněné semínko cca 1/2 hrnku a přidávám vitamíny Maxum crumbles od Farnam. V sezoně, když občas vyrazíme na závody a více pracujeme dostává ještě granule Energis Standart ráno i večer cca 1/2- 3/4 kg. Příležitostně mrkev, pečivo, jablka. Chodí do výběhu denně na 3-4 hodiny. Co se týká práce má 1 den volno, 1 den lonžování, a střídavě terén či jízdárna cca  hodinu denně. V sezoně 1x týdně skokový či drezurní trénink či skákání ve volnosti. Je dobře nasvalen, ve výborné kondici. Žádné problémy nemá, jde mi o zkvalitnění mojí péče. K dispozici máme oves len, výběr množství granulí na trhu, prosím o doporučení dobrá kvalita za solidní cenu.. Uvažovala jsem o cukrovarnických řízcích.. ???

Druhý koník oldenburský valach 7 let cca 550kg.

Je krmen stejně jako  první koník, ale od jara letošního roku se poměrně pravidelně opakují koliky. Vlastně prosím o radu hlavně pro tohohle koníka. Tápeme , co může koliky způsobovat, máme ho už třetí rok a teprve letos má problémy. Jako hříbě měl operaci tenkého střeva s odejmutím kousku střeva po proděravění parazity, jelikož prý byl nedostatečně odčervován, ale nic bližšího nevím, máme ho až od čtyř let. Koliky jsou zácpové a to v tlustém střevě v malém kolonu či velkém kolonu.  Byly by vhodné přidávat cukrovarnické řízky či ne, jaká krmiva a v jakém množství krmit?? Práce je obdobná /samozřejmě pokud je zrovna v pořádku/ což letos nějak není, takže ho šetříme. Do výběhu chodí také na 2-4 hodiny, ale krmení dostává ne dvakrát, ale třikrát / samozřejmě adekvátně menší množství /. Byl mi doporučen parafínový olej či jiný olej do krmení. Poslední koliku prodělal před dvěma dny, jádro zatím nedávám. Kdy můžu začít s jádrem.?  Pokud koník začne pracovat čím doplním energii???, je pořád takový bez života... Koník není  tak nasvalen jako druhý, není hubený, ale nějaké kilogramy by  přibrat mohl.. Moc nám na něm záleží je to miláček dcery.

Mnohokrát děkuji za Vaše rady a zdravím    Radka Coufalová

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Začnu skoro od konce, tedy jaká krmiva bych nedoporučil.

Cukrovarské řízky rozhodně ne, není to krmivo, které by koním něco přinášelo, je to především odpad při výrobě cukru. Zjeména v letošním roce se v cukrovarech používá velké množství pomocných chemických látek k maximálnímu vytěžení cukru (formaldehyd, louhy, nehašené vápno). Letošní rok není ideální z hlediska vegetace a všechno v rostlinách je trochu jinak než standardně, proto se musí použít nestandardní metody pro získáná maxima produkce. Troufnu si říci, že letošní cukrovarské řízky nejsou krmivem v žádném případě, spíše nebezpečným odpadem.

Lněné semínko je dobrým doplňkem pro období jarního přelínávání. Pokud koně chodí  od jara do podzimu na pastvu není důvod ho použít. Je možné využít len v případě boxových koní, kteří nemají šanci se k pastvě dostat.

Pokud vám váš první koník dobře funguje na ovsu, tak to tak nechejte. V době kdy bduete více sportovat přikrmte kvalitní granulované krmivo s vyšším obsahem energie než oves (oves má obsah energie 10,4-10,6). Krmiva značky Energys mají velmi nízký obsah energie (nižší než oves) - je to drahé krmivo i když je jeho cena za kg relativně nízká. Doporučil bych HORSAL SPORT nebo HORSAL W1. Množství musíte doladit sama, mělo by stačit 0,5-1 kg.

Druhý koník, který má problémy s kolikami, to je trochu složitější.
Tady bych se vrátil k senáži kterou krmíte, nevím jestli k senáži ještě krmíte seno, nebo jestli je koník na slámě.
Není dobré krmit samotnou senáž, má nižší sušinu a je pro koně chutná, bývá právě občas problém, že se kůň "přecpe". Bylo by lepší nastavit poměr senáž:seno na 1:1. TO by platilo pro jistotu pro oba vaše koně.
Dále bych pro druhého koníka doporučil podávat probiotika pro správné nastavení poměru mikroflóry ve střevech. Ve střevech je nejdůležitější místo pro trávení a imunitu. Pokud v těchto místech nefunguje vše jak má, zvířata má opakující se problémy a nejsou ve své kůži (lidé taky). doporučil bych HORSAL PLUS, je to vyzkoušené a funguje spolehlivě.
Z dalších krmiv bych použil oves a případně HORSAL W1. Množství opatrně vyzkoušet, rozhodně nedávat vysoká množství.

29.11.2013 17:43
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní