Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Otoky a výživa

Autor: Gabriela Datum: 29.11.2013 12:53

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na svého valáška (fríský kůň), stáří 6 a půl roku. Během letošníh léta začal mít problémy s otoky a tím pádem i dýcháním. Zřejmě alergie, nevíme ještě přesně na co. Byl vyšetřn i na klinice koní v Brně. Otoky se objevují na nohou, na pytlíiku a hlavně na nozdrách a celé hubě,spodní pisk. Má potom problém s otevíráním huby. Na klinice se na nic moc nedošlo, snad ta alergie nebo porucha imunity, nevím. Krmila jsem doposud senem s jetelem, jinak přes den je na pastvině, večer dostává namočené řepné řízky s ječmenným šrotem. Na noc venkovní box. Právě jsem hledala nějaké vhodné granul a našla pro barokní koně od Happy Horse - granule a ještě Musli. Zatím jsem mu dala jen ochutnat. Dávkování u granulí je na 100kg 100 gramů. Nevím jestli to můžu kombinovat. Navíc v těch musli jsou mačkané ječmenné zrna a u vás někde v odpovědích jsem četla v žádném případě mačkané, což mě udivilo. Kůň má asi 550 Kg v kohoutku 170cm. Nevypadá vyhuble,ale tyto koně vidívám napapanější. Zkouším jinou stravu, protože musím zjistit co může vyvolávat otoky hlavně té huby, jestli řízky, nebo co jiného. Dokonce už mě napadl i ječmen. Ještě taková věc, nevím jestli je t spojeno s tím opucháním, ale na každé straně huby se mu začíná dělat bílý flek, což mě příjde jako ztráta pigmentu. Potřebovala bych radu.  Děkuji

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vypadá to skutečně na nějaký typ alergie. Aby jste zjistila co alergii způsobuje bude potřeba postupně vynechávat jednotlivá krmiva, pokud je to alergie na potravu.

  • Může být alergický tké na něco v podestýlce - piliny, sláma.
  • Rozhodně bych vysadil cukrovarské řízky, to je vedle otrub a vojtěškových úsušků nejhorší "krmivo" pro koně.
  • Dalším alergenem může být jetel v seně, pokud byl v porostu větší výskyt jetele plazivého, mohlo dojít k jeho zapaření a nyní se z něj uvolňují alkaloidy, které mohou způsobovat problémy s ledvinami (otoky) a alergické reakce na kůži.

Máte výsledky vyšetření z brněnské kliniky? Můžete je naskenovat a poslat? Pak bychom mohli vědět více.

Ječmen by tak mohl být jedním z důvodů, nicméně nebývá to tak časté. Píší většinou, že je dobré krmit celá zrna obilovin, nebo mačkaná, nejhorší varianta je jemný šrot. Vše kvůli kousání a žvýkání potravy, čím jemnější tím méně kůň žvýká.

Krmiva HAPPY HORSE bych nedoporučil, obsah živin je spíše podprůměrný, ale cena naprosto opačná. Nemyslím si, že by tato varianta byla pro vašeho valáška přínosná.

Krmou dávku bych nastavil opatrně. Můžete použt ječmen, nebo doplňkové krmivo napříkald HORSAL W1, po tom by se měl ještě více "oplácat". Začněte na 0,5 kg a pokud bude potřeba zvyšujte až na cca 1,5-2, podle momentální pracovní zátěže.

29.11.2013 19:34
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní