Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den.
Omlouvám se za opoždění odpovědi, ae z technických důvodů se ke mně váš dotaz dostal až nyní.
Nedělal bych žádné zásadní změny v krmné dávce. Když jste snížila pracovní zátěž, je potřeba také snížit dávku jádra.
Nevím jaké dávky krmiv jste podávala nyní, ale odhaduji, že bych snížil dávku jádra o 1/3, pokud by bylo vše v pořádku, kondice se mirně snižovala a kobylka nezdrácela energii, tak bych to nechal tak.
Pokud by byla kobylka línější, bez energie, přidejte dávku v ovsu a ječmeni.
Objevují se čas od času různé "zázračné" podpůrné prostředky jako třeba skořice o které píšete. Pokud to není speciální doplněk pro konkrétní případ - rekonvalescence, nebo indikace nějakého onemocnění, tak nedoporučuji experimentovat. Základem dobrého zdraví koní je pokud možno nedělat změny a mít dobře sestavenou základní krmnou dávku bez žádných speciálních přípravků.
Pro další dotazy jsem vám k dispozici.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.