Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kůň líže omítku v boxe

Autor: Veronika Datum: 08.12.2013 01:49
Dobrý den, kůň stál jeden den doma kvůli nepřízni počasí a ošetřovatelka si všimla, že intenzivně líže omítku v boxe. Každý rok celou stáj vystříkáme vápnem, aby byla vydezinfikovaná. Do kyblíku mu je jednou denně a to večer přimíchané minerální krmivo od Fitminu a to Multi. Doporučená denní dávka je 80 - 120 g. Koník dostává necelých 120 g. Přesto se domnívám, že mu v těle něco chybí. Nikdy tohle dřív nedělal. K minerální soli má přístup pouze v boxe, ale vůbec ji nelíže. Předem děkuji za radu. S pozdravem Veronika Korvasová
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

To co popisujete, je příznak širšího nedostatku účinných látek.

Doporučené množství, které je popisováno u každého minerálního krmiva, je průměrná hodnota. Nikdo dopředu nedokáže odhadnout skutečno potřebu konkrétního koně. Některý kůň má potřebu relativně nízkou, pod doporučenými hodnotami, jiný kůň potřebuje třeba i dvojnásobek. Když dávkuje doplněk do krmiva nejsme většinou schopni se trefit do optima.

Zejména z tohoto důvodu doporučuji, pokud to je možné a kůň má dostatečně velký box nebo je na výběhu s přístřeškem, dát mu k dispozici vitaminovominerální doplněk ve formě lizu. Není to sůl, ale komplexní doplněk včetně vitamínů, stopových prvků. Název tohoto produktu je HORSAL LECKSCHALE, je to 15-ti kilový kbelík, který dáte koni k dispozici a on si sám podle aktuální potřeby nalíže. Někdy bude lízat jako o závod jindy si lizu třeba týden nevšimne.

Tímto způsobem bychom měli vyřešit vámi popisovanou situace - potřebu vašeho koně.

08.12.2013 12:29
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní