Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Odpověď - doplněno k otázce ze dne 29.11.2013 - Fríský valášek 6,5 roku

Autor: Gabriela Datum: 17.12.2013 18:20

Dobrý den, výsledky z kliniky mám jenom jako tuto výslednou zprávu, potom zprávu co posílali kvůli borelioze a výsledky krevní, ty ale nejsou z kliniky, ale ty už jsem si nechávala dělat dříve a to Kyjově v nemocnici. Doktor Jáhn z kliniky říkal, že jejich výsledky se nijak zvlášť neliší. Jen z  té nemocnice jsou ta uváděna rozmezí asi lidské, ne zvířecí.

 

Jinak koník má vysazené cukr.řízky,zdálo se mě že otoky huby ustupují. Když už jsem měla Happy horse tak jsem jej začla krmit a k nim jsem přidávala musli. Mám ten pocit, že se  to jakoby při navyšování dávky zase se zhoršovalo. Oni jsou to jen nepatrné změny.Ta huba je pořát nateklá (nozdry, spodní pysk povyslý a horní vlastně takový zatuhlý). Může to být i tím ječmenem, který je hlavně v musli obsažen. Chci vyzkoušet vyřadit ječmen, ale nějak nevím čím ho mám nahradit, aby zase nešel moc s váhou dolu. Chci si obj vaše doporučené granule, ale  nevím jestli je ječmen obsažen ve vámi doporučených granulách Horsal W1. Jesli místo toho dávat nějaké granule, které neobsahují ječmen, nebo jestli vyzkoušet oves. Nevím. Koník je klidné povahy, co se týče bašty to je velmi žravý, ale jinak kliďas až flegmoš. Do boxu mu dávám piliny a hobliny, to se mě taky zdá, že když nastelu novou dávku, vždycky je to do rána  horší. Slámu jsem doposavat nezkoušela , říká se že je to horší než piliny a hobliny. Je fakt, že i když byl v noci na pastvě, on je ten, který si zaleze do přístřešku a stejně je do rána oteklý vždycky více, protože se nephybuje a vůbec tam není nastláno. V posledních dnech je výtok z nosu silnější, hlenovitý bílý. Koník ale nekašle. Dech těžší, možná oteklejší dýchací cesty? Málo frká. Frká s velkou námahou a to většinou při lonžování - klus. Jinak nic moc, přikládám to těm otokům. Vkládám lék.zprávu. Psala jsem na e-mail z kontaktů kam vám můžu tyto přílohy zaslat, ale bohužel mě nikdo neodpověděl. Přiložit to vše nelze.


Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za výsledky vyšetření, ale měl jsem na mysli rozbory krve, nebo jiné podrobnější vyšetření, ze kterého by se dalo něco vyčíst. Tady je pouze konstatování pana doktora, že na nic nepřišli.

Abychom se dobrali nějakého alergenu, který může způsobovat problémy, navrhuji postupně změnit vše co se kolem vašeho valáška točí. Změny ale skutečně postupně, vždy nechat 1-2 týdny působit a pokud se nestane nic, tak přikročit k další změně. Mnoho změn najednou nám nic neřekne, nebudeme vědět, co je vlastně dobře.

  1. Nevím jaké máte seno, je vaše z vaší louky, kde byl v létě na pastvě? Mohlo by tam být spojení s botanickým složením pastvy a sena, jak jsem psal v první odpovědi. Pokud ano, tak bych zkusil koupit jiné seno 1-2 balíky a zkusit jestli by nedošlo ke změně - zlepšení.
  2. Vysaďte úplně nakoupená jadrná krmiva (nyní Happy Horse) a krmte samotný oves nebo ječmen, v dávce od 0,5 kg podle aktuální pracovní zátěže.
  3. V případě že budete krmit jen jádro, je potřeba doplnit účiné látky (mikroprvky, vitamíny) ideání by byla forma kompletního lizu - HORSAL LECKSCHALE. Valášek si může nalízat podle své aktuální potřeby a nemusíte řešit, jestli je to málo nebo moc.
  4. Použijte posilovač imunity - nastavení správných poměrů ve střevu, tam je centrum imunity. Dopředu varuji před podvodníky, kteří nabízí kvasinky jako účinné látky ve střevě - je to jen podvod a dobrý byznys pro tyto prodejce. Správné je použití živé (inaktivované) bakterie mléčného kvašení, které se ve střevě probudí a pracují - stabilizují mikroflóru ve střevě, nastaví standardní pH a poměry kyselin. Doporučit mohu HORSAL PLUS, je vyzkoušený a opravdu funguje. Dávka 0,1 kg denně je potřeba krmit minimálně 2 měsíce, než dojde je skutečné stablizaci a vylepšení imunity i když nevylučuji pozitivní příznaky již po 14 dnech.

Bude to práce na delší dobu, ale bohužel vám zázraky nemůžu zaručit ani dodat na dobírku .

 

18.12.2013 20:30
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní