Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý večer chtěla jsem Vás poprosit o radu s krmnou davkou pro meho kone, ktery chodi pod sedlo 3-4 v týdnu na vyjížďky chodime tak na 1, 5 hodiny krok, klus, cval nekdy jen krok, klus.Konik je pres den ve vybehu a na noc v boxu dostava jecmen 1l ráno a večer. Fotka je stara asi 14dni.Jeste bych chtěla znat vas nazor na jecmeme vlocky, extrudovany len, pivovarske kvasnice, kukuricne vlocky, sladovy kvet, slunecnice.Dekuji Navratilova
Dobrý den.
Krmnou dávku bych nastavil podle reakce a kondice vašeho koně. Jeho kondice se mi podle fotografie dobrá.
Jsem přesvědčen, že bude dostatečné použít ječmen, tak jak to děláte doposud.. Jen bych k němu doplnil správný zdroj účinných látek - stopových prvků, vitamínů. Například HORSAL EXKLUSIV, nebo formu kompletného lizu HORSAL LECKSCHALE.
Krmiva o kterých píšete jsou vdhoná spíše pro specielní situace ve výživě - koně po nemoci, v rekonvalescenci, kojící klisny, hříbata. Stojí to dost peněz a pro vašeho koně by to bylo zbytečné.
Dospělý zdravý kůň, s lehkou až střední zátěží potřebuje dostatek kvalitních objemných krmiv - pastva v létě, seno, případně senáž. To co nejpokryjí objemná krmiva převis nad jeho základní potřebu doplňujeme pomocí jadrných krmiv. Ve většině případů stačí jen "obyčejné" jadrné krmivo - oves, ječmen.
Nejdůležitější je nedělat žádné rychlé změny, to většinou neradi akceptují jak lidé tak koně.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.