Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Jak správně krmit březí klisnu (hucul)?

Autor: Ivana Datum: 07.01.2014 14:34

Mám krátce desetiletou huculku, která je 4 měsíce březí. Mám ji necelý měsíc a je to můj první kůň, tak že teprve sbírám zkušenosti. Původní majitel ji krmil pouze senem, občas ne pravidelně pastva a dále měla k dispozici liz. Možná bych ještě mohla podotknout, že před 5lety byla schvácená, ale nyní je již v pohodě, jen na ježdění nosí boty. Co se krmení týká zatím pokračuji v tom na co byla u původního majitele zvyklá plus jsem jí začala přidávat řepné řízky, ale nevím v jakém množství je můžu krmit, zatím jí dávám dvakrát denně zednickou naběračku. A i tak  mám obavy jestli to stačí, myslím, že bych jí měla ještě něčím přilepšit, když je březí. Poradíte mi prosím někdo, jestli je to třeba a popřípadě čím?

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Určitě bych se vrátil k tomu co dělal původní majitel, tedy jen seno!! Toto plemeno umí velmi dobře využívat vláknitá krmiva a příkrmy mohou způsobit problémy jako je schvácení kopyt.

Cukrovarské řízky nejso krmivo ale odpad a právě pro vaši huculku by mohly být nebezpečné.

Posuzujte její kondici, jestli nehubne, tak není potřeba přidávat nic.
Není ji potřeba ničím přilepšovat, její organismus se s březostí vyrovná sám. Důležité bude přidat trochu jádra až po ohřebení cca 1-1,5 kg ovsa (nebo ječmen), ale opatrně přidávat aby se neopakovalo schvácení.

Určitě by měla dostávat jako doplněk účinných látek nějaké vitaminovo minerální krmivo (než začne vyrábět na pastvě nebo ve výběhu díry a požírat hlínu) je možné použít kompletní liz HORSAL LECKSCHALE nebo vitaminovo-mineální doplněk HORSAL EXKLUSIV, ten se musí dávat do nějakého příkrmu. Toto by mělo stačit a klisna by měla být naprosto v pořádku.

Přeji hezký den.

11.01.2014 17:21
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní