Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu VÝCVIK A TRÉNINK DREZURNÍHO KONĚ

Rubrika

Přístup k vyšší drezůře a náprava jezdecky pokaženého koně

Dokonalé zvládnutí pohybových schopností a mentálních vlastností koně jsou cílem každého jezdce, který disponuje jinými ambicemi, než je prostá jízda na koni. Dobrý jezdec schopnosti koně rozvíjí. Jak na to vám poradí právě tento oddíl. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

cval

Autor: lada Datum: 15.01.2014 19:43
dobry den. chtěla jsem se zeptat, jak pracovat se skoro 5 letym konem. obsednut ve 4 letech, velmi sikovny a citlivy. většinou jezdime ven na jizdarne jsme po obsednuti byli tak 15x. Mam problém s nacvalavanim, skoro vždy nacvala na spatnou nohu a ve cvalu je tlacivejsi.ale pokud se to podari, docela to jde.jen mi jde o to jak ho naucit nacvalat na spravnou nohu, jestli si davat kavalety nebo něco jiného. a ještě jsme chtěla vedet když pracujeme, skoro vůbec ho necitim na udidle, a hodne se bali sam od sebe občas az moc, ale pokud mu chci hlavu přizvednout, tak hned ztrati kmih a dava najevo ze v poloze předtím mu to asi bylo pohodlnejsi. vim, ze potrebujeme vice trénovat, ale byla bych rada za rady,jak na to. dekuji velice
Diskuze v rámci dotazu

lada m

24.01.2014 18:21

lada m

dekuji velice za odpověď :-) také mam pocit ze konik je klusovy typ. většinu práce delame jen v kroku a když nacvalame tak ho necham docválat, když kousek cvala pekne, cvalova práce mi moc nejde, ale snazim se.pokud byste chtěl mohu vam poslat kratke video v klusu a ve cvalu na email. ale jinak velice dekuji a také preji mnoho uspechu.

24.01.2014 18:24

Jiří Pik

Dobry den Lado. Co se tyce cvalu, pak rozlisuji kone cvalového, nebo klusoveho typu.Klusovy typ ma se cvalem, tedy s tim cvalem který po nem požadujeme, tak nejak potize. Pro kvalitni jizdu na koni potrebujeme pouze cit a rovnováhu, a prave rovnováhu budete resit. Ona rovnováha je uzce spojena se svalstvem a celkovym prirozenym nastavenim vašeho kone. Tedy osobne na cval prilis nepospicham, tzn. ze kone do cvalu nenutim, vpodstate si vyckam, az konik kvalitni cval nabidne. V ostatních chodech kone cvicim a posiluji jeho rovnováhu a cval se najednou objevi. Ale pokud na "dobrem" nacvalani trvate, pak k tomu existuje spousta figlu. Tedy napr.:provedte na dlouhe stene v kroku ci klusu obloukem zmenit směr napr. na pravou ruku prumer oblouku cca 15m. Priblizujte se k dlouhe stene cca pod uhlem 45st, v okamziku kdy uz citite, ze je poslední chvile (nez narazite do steny) k zatoceni na levou ruku, tak pobidnete pravou holeni za podbrisnikem, tak jakoby jste chtěla koni posunout zad doleva. Pobidka nesmí byt překvapující. Hlavu kone ponechejte vpravo. Samozrejme kun nesmí byt tupy na holen a především lehkou ruku a kone nevydeste. Pokud se zdari, pak cvalejte na lehke otezi, nevyjíždějte rohy, necvalejte dlouho. Zopakujte max 2x a vytvořte navyk. Pokud se nezdari, pokousejte se upravit podmínky, predevsim nevytvorte nevhodny navyk. Co se tyce polohy krku, pak to je jedna z prvních zalezitosti, které jezdce a kone ucim. Jsem presvedcen o tom, ze pokud lehce ovladate krk kone, snadno zvladnete "zbytek". Kun ma přirozenou tendenci tvarovat svůj krk, tak jak mu to vyhovuje a ma k tomu mnoho duvodu. Jezdectvim jdeme proti této prirozenosti, takze postupne a opatrne. Je nutne, aby před tim, nez zacnete pracovat s krkem, zanal Vas kun dokonale funkci udidla. Ale to vse se tezko pisemne vysvětluje. Jde o systém, který je ve sve podstate trivialni, az ho umite. Preji mnoho uspechu. J

22.01.2014 11:57
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní