Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Březí klisna - výživa

Autor: Kateřina Datum: 03.02.2014 11:06

 Dobrý den, 

Kobyla ČT, deset let, pastevní odchov, chovná. Začíná osmý měsíc březosti a hubne v oblasti zadku, lezou jí kyčle. Je krmena 2xdenně senem, 7 kg sena (celková denní dávka), granulovaná vojtěška 200g, rostlinný olej 4 - 5 dcl, mrkev, jablka, min. liz schaumann, sůl, lněné semínko. Kde je prosím chyba? Děkuji

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jestli chápu správně, tak klisna je chovná, to znamená, že se na již nejezdí?

Opadání svalstva na zádi bývá běžnější až ve vysokobřezosti cca měsíc před porodem. Když je potřeba hříběte taková, že matka nestačí s příjmem živin z krmiva a bere "ze sebe".
Jedná se o bílkovinou složku potravy, která je u této kategorie - vysokobřezích nebo kojících klisen důležitá.

Vojtěška by měla stačit, ale podle mých zkušeností výrobci v ČR vyrábí "sušenou granulovanou vojtěšku" bohužel většinou z travin a opravdové vojtěšky je v tomto výrobku málo, stejně tak i obsah bílkovin je nízký.

Raději bych ji z krmné dávky vyřadil. Kupte si sojový extrahovaný šrot, krmte 0,25-0,5 kg denně.
Ještě bych z krmné dávky vyřadil sůl - není potřeba když má vaše klisna k dispozici HORSAL LECKSCHALE, tam už je vše obsaženo.

Tato úprava by měla dostačovat.

03.02.2014 18:17
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní