Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Správný poměr

Autor: Martina Datum: 07.02.2014 16:33

Dobrý den,

kamarádka si teď přivezla 13tiletého valacha anglického plnokrevníka ve špatném výživném stavu. Chtěla by krmit ovsem, vojtěškovými peletami a řepnými řízky. Můžete mi prosím poradit vhodný poměr? Děkuji.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Spíše bych doporučil jiné nastavení krmiv.

Oves není pro A1/1 úplně ideální krmivo v hobby režimu.

  1. Lepší by bylo krmnou dávku nastavit na dobrém senu - bez omezení dávku alespoň nyní v začátku.
  2. Z jadrných krmiv bych upřednostnil ječmen (hrubě mačkaný nebo hrubě šrotovaný, případně i celý, lehce navlhčený) v dávce 0,25-,5 kg. Pro zlepšení kondice je nejlepší použít sojový etrahovaný šrot v denní dávce 0,5 kg první dva měsíce, pak ubrat na 0,25 kg. Poud se kondice zlepší, není už třeba toto krmivo používat.
  3. Dále je nutné přidat kvalitní vitamínovo minerální krmivo - mohu doporučit například HORSAL EXKLUSIV (má vše potřebné za super cenu) v dávce 0,15 kg.

Takhle by měla vypadat krmná dávka, která bude fungovat a nebude drahá.
Používání řízků a "vojtěškových" úsušku je starý koňský zvyk, který nemá odpostatnění, lze to dělat lépe a pro koně výhodněji.

07.02.2014 16:43
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní