Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva.
Dobrý den.
Nechci se dotknout doporučení, podle kterých krmíte vaši klisnu, ale podle mého názoru a zkušeností to není dobře. Délka a kvalitu osrstění to napovídá.
Doporučil bych udělat změnu:
Řízky nejsou krmivem, ale odpadem (určitě jste na to už v této poradně natrefila, je to můj stálý názor), vyřadil bych je z krmné dávky úplně. Také Vitaplastin je druhým problémem v krmné dávce, nevím který typ používáte ale jejich složení je většinou co se týká živin a účinných látek (vitamíny, makroporvky) velmi slabé.
Ječmen vůbec nevadí ani dospělým koním ani hříbatům. Právě hřívata potřebují vyšší dávku bílkovin na rovnoměrné dokončování růstu, takže je ječmen vhodnější než oves.
Senáž bych raději výrazně omezil, můžeme se dostat do vysoké dávky bílkovin, která by mohla vést k příliš rychému růstu končetin.
Tedy navrhl bych jednoduchou, ale účinnou denní krmnou dávku.
Senáž do 1 kg
Seno 2-4 kg podle její potřeby
Oves nebo ječmen 0,5-0,75 kg
Kvalitní vitamínovo minerání doplněk HORSAL EXKLUSIV (nebo speciálně pro mladé koně HORSAL JUNGPOWER) 0,1 kg
Pokud by jste raději chtěl krmit jen doplňkovou krmnou směs, kde je již vše obsaženo pak by to vypadalo takto:
Senáž do 1 kg
Seno 2-4 kg podle její potřeby
HORSAL W3 0,6-0,8 kg
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.