Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Hříbě - klisna

Autor: Pavlína Datum: 08.02.2014 14:00
Dobrý den, měla bych menší dotaz. Mám 10měsíční klisnu, krmení dostává dle doporučených KD pro hříbata, ráno dostává 1/4l řepných řízků (máčených) vit.C, večer dostává granule cerea, vitaplastin, seno a senáž. Klisna je plná života, nyní až moc, ale nezdá se mi, že by byla v té nejlepší kondici (srst má lesklou ale neuhlazenou, je tedy hodně nasrstěná, délka chlupu cca 5cm) . Pro představu přikládám její aktuální foto. prosím o Váš názor na její krmení. Četla jsem, že celkem dost nedoporučují pro hříbata ječmen v krmných dávkách, což tedy dodržuji, ale jelikož je to klisna po kobylce, kterou mám 15 let, chtěla bych si ji nechat a zajistit jí to nejlepší. Kobylka je hodně vysoká a mohutná. děkuji za Vaši odpověď Sládková
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nechci se dotknout doporučení, podle kterých krmíte vaši klisnu, ale podle mého názoru a zkušeností to není dobře. Délka a kvalitu osrstění to napovídá.

Doporučil bych udělat změnu:

Řízky nejsou krmivem, ale odpadem (určitě jste na to už v této poradně natrefila, je to můj stálý názor), vyřadil bych je z krmné dávky úplně. Také Vitaplastin je druhým problémem v krmné dávce, nevím který typ používáte ale jejich složení je většinou co se týká živin a účinných látek (vitamíny, makroporvky) velmi slabé.
Ječmen vůbec nevadí ani dospělým koním ani hříbatům. Právě hřívata potřebují vyšší dávku bílkovin na rovnoměrné dokončování růstu, takže je ječmen vhodnější než oves.
Senáž bych raději výrazně omezil, můžeme se dostat do vysoké dávky bílkovin, která by mohla vést k příliš rychému růstu končetin.

Tedy navrhl bych jednoduchou, ale účinnou denní krmnou dávku.

Senáž do 1 kg
Seno 2-4 kg podle její potřeby
Oves nebo ječmen 0,5-0,75 kg
Kvalitní vitamínovo minerání doplněk HORSAL EXKLUSIV (nebo speciálně pro mladé koně HORSAL JUNGPOWER) 0,1 kg

Pokud by jste raději chtěl krmit jen doplňkovou krmnou směs, kde je již vše obsaženo pak by to vypadalo takto:

Senáž do 1 kg
Seno 2-4 kg podle její potřeby
HORSAL W3 0,6-0,8 kg


 

08.02.2014 19:51
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní