Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Výživa koně pro vytrvalost

Autor: šárka Datum: 10.02.2014 07:38

 Dobrý den,

jsem majitelka 4-leté klisny po shagya arab, cca 450kg. Letos začínáme s vytrvalostní přpravou na 20-39 km. Mám dotaz zda je dostačující krmení v tomto složení, případně jak jej doplnit a upravit : klisna je v režimu 24/7, přes zimu podávané seno 2x denně cca 7-9kg/ den  + 1,5 kg ovsa 1x denně ( večer - tak půl. h po práci), celodenní přístup k vodě a min. lizu. Zároveň se zvedající se zátěží a postupující sezonou uvažuji o úpravě krmení takto: objem - celodenní pastva + přídavek sena cca 3-5kg/den, 0,5 kg cukr. řízků (před namočením), 1-2kg ovsa - podle zátěže, 5dcl lněného oleje, min. liz  a voda neomezeně.Vzhledem k celodenímu pobytu na pastvině podávám jádro pouze 1 x denně. Děkuji za odpoveď  a zpřesnění krmné dávky,  spozdravem Valdmanová

Diskuze v rámci dotazu

šárka valdmanová

 Cukr. řízky doporučují někteří vytrv. jezdci jako "zásobárnu vody" v trávicím traktu, čímž by se mělo předejít dehydrataci ,nedokážu z pozice laika posoudit nakolik je to objektivní, jaký na to máte názor ?. S ovsem problémy nemáme, kobylka je příjemně temperamentní ale ovladatelná. Liz používám mineralizovaný ( fialový), ale určitě přejdeme na kvalitnější doplněk min. látek. Seno jsem pouze odhadla, koně je dostávají v letních měsících do přístřešku 1 x denně, na zasušení , a na chuť.

10.02.2014 14:14

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

V koňském světě je mnoho drobných nepřesností a nepravd. Řízky jsou jedna z nich. Pokud jde jen o to naplnit trávicí trakt, tak to řízky dokáží, ale u sportovních koní jde především o maximální dotaci živin v minimálním množství - což je u řízků právě naopak.
Pro práci s vodou v organismu koně jsou nejdůležitější elektrolyty bez přidaných cukrů (HORSAL ELEKTROLYTE)a jejich pravidelné podávání - to dělá s vodou a pocením téměř zázraky.

Všechny lizy v kostkách jsou z 99-99,9 % sůl - jinak by nedržely tvar kostky, zbytek je něco málo stopových prvků většinou Mangan nebo Zinek. Když jim dáte HORSAL LECKSCHALE uvidíte co budou preferovat .

Hezký den přeji

10.02.2014 14:29

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Režim "ustájení" vaší klisny je ideální, to je dobrý základ.

Krmnou dávku bych upravil:

  1. Nejdříve bychom vyřadili řízky. Obecně to není krmivo, pouze vyplňuje trávicí trakt a nic zásadního koni nepřináší, jen zabírá místo. Když píšete že krmíte 0,5 kg řízků v suchém stavu, to je po namočení celý kýbl? To celé zkrmíte najednou?
  2. Další otázkou je oves, jak na něj reaguje vaše klisna, když krmíte maximální dávku? Není až moc dopředná, nebo dokonce zbrklá?
  3. Osobně bych doporučil nechat objemná krmiva, tak jak píšete, až bude celý den na mladá dobré pastvě, tak nekrmte seno až 5 kg, to je zbytečně mnoho. Každý kilogram který bude muset při sportovní zátěži nést s sebou je zbytečný.
  4. Dále potom zvážit jestli pokračovat s ovsem, pokud by byla příliš neklidná přejít na ječmen.
  5. Olej může v krmné dávce zůstat, je dobrý pro doplnění energie.
  6. Je potřeba doplnit skutečné účinné látky - minerální liz, který bude předpokládám solný, nedoplní nic jiného než sůl. Můžete použít například HORSAL EXKLUSIV, nebo kompletní vitamínovominerální liz HORSAL LECKSCHALE. Byl bych spíše pro variantu lizu vzhledem k typu ustájení, který máte.

Přeji hezký den.

 

10.02.2014 12:26
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní