Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kůň vyšiluje v boxu

Autor: Hana Datum: 10.02.2014 11:11

Dobrý den,

poslední dobou jsem začala mít problém se svým valachem, American paint horse. Je mu 6 let a vždycky byl číslo a vymíšlel "kraviny", ale nikdy nebyl agresivní. Byl to právě takový ten koníček do ruky, který udělá první poslední, aby mi vyhověl a šel by zamnou kamkoli. V prosinci jsme se přestěhovali do nové stáje (s dalšími 2ma koni které zná). A začal problém, myslela jsem si, že je to jen dočasně než si zvykne, ale přijde mi, že se to zhoršuje. Když za ním přijedu a chci ho v boxu nasedlat (venkovní sedlání není možné) tak je vše v pořádku pokud jsou tam ostatní koně. Ale v momentě, kdy si ho přivedu z výběhu do prázdné stáje začne boj. Je nervózní, hrabe kolem sebe předníma, mám problém ho vyčistit protože se neustále otácí zadkem ze strany na stranu a hledá ostatní koně. Došlo to tak daleko, že když jsem ho jednou přivedla a chtěla uvázat v boxu aby neutekl, tak se mi vysmekl otočil a chtěl se prorvat malou mezerou kterou jsem si nechala otevřený box. Zhmoždil mi hrudník a krční páteř. Chápu, že se bojí, ale nevím jak mu pomoct. Mluvím na něj hladím ho chválím, ale on to vůbec nevnímá. Má jedinou starost jak se od tama co nejrychleji dostat za každou cenu. Jednou se proti mě po odvázání chtěl stavět na zadní. To jsem ho vyškubala vodítkem a potrestala. Už si opravdu nevím rady a nechci aby někomu ublížil.

Děkuji moc za odpověď

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

nejpre bych se Vás zeptal, z jaké stáje resp. jakého organizačního prostředí jste odešli a v jakém se nacházíte nyní ? Tedy je koník celý den ve výběhu od rána do věčera, nebo je zaváděn na oběd a po obědě opet vyveden na výbehy, odkud si jej pak vyzvedáváte sama ? ... V kolik hodin většinou přicházíte do stáje na ježdění a kolik koní je vůbec ve stáji.

Snažím se pochopit, kdy a jak by byla možná nějaká organizační změna, která by umožnila, aby v době sedlání nebyl koník ve stáji sám. Zda by třeba mohl být dopoledne na výbězích a odpoledne již jen počkal na Vás, ale nikoliv sám ve stáji. Nebo zda je možnost aby šel nejdříve před sedláním do kolotoče, nebo na lonž. Či zda by byl ochotný být třeba před jízdou v malém výběhu sám s výhledem na oststní koně ... jednoduše jak přes den ta vaše stáj funguje ?

Děkuji

TD

10.02.2014 17:41
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní